България в очите на едно семейство, живеещо в Париж – разговор в "Нашият ден" с Ан-Мишел (14 г.), Дейв-Стивън(11 г.) и тяхната майка Пламена Ерон.
Пламена е българка, която заминава за Париж, заради френския език, и остава там, защото създава семейство.
Ан-Мишел свири на пиано от 5-годишна, а от миналата година свири на орган в Парижката консерватория. Момичето е убедено, че иска да се занимава с музика и занапред. Нейният по-малък брат, Дейв-Стивън, обича да рисува, да пише поезия и да се занимава с информатика.
За Ан-Мишел България е език, приятели, семейство и път към бъдещето. В представите на Дейв усмивката на неговата баба олицетворява обичта към България. Децата прекарват летата тук, където твърдят, че се чувстват по-уютно.
Тяхната майка споделя, че у дома разговарят предимно на български език, за да не изгубят връзката със своите корени. Тази връзка е важна за тях, тъй като кръвта във вените им е наполовина българска, заявява Пламена.
В предаването прозвучава откъс от третата част на "Патетична" соната № 8 опус 13 от Лудвиг ван Бетовен в изпълнение на 14-годишната Ан-Мишел.
Чуваме и стихотворението "Какво ме връща в теб родино?", с което 11-годишният Дейв-Стивън спечелва голямата награда на литературния конкурс "Стефан Гечев", организиран от Изпълнителната агенция на българите в чужбина.
В края на разговора Пламена цитира следната китайска мъдрост: "Добрите родители дават на децата си корени и криле. Корени, за да знаят къде е домът им, и криле, за да летят надалеч и да направят това, на което са били научени."
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..
На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg