Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Армения посрещат Мисис Европа като коронована особа

Пловдивчанката Манита Вартан гостува в "Покана за пътуване" броени дни след като спечели за България короната на Мисис Европа през ноември миналата година. Тогава тя разкри интересни подробности за конкурса, който се проведе в Истанбул, за отношенията между 35-те претендентки, за благотворителните инициативи.

В интервюто Манита спомена, че макар съпругът ѝ да е от Армения, тя все още не е посетила родината му. Е, вече има какво да разказва и от тази древна земя.

Мисис Европа произлиза от богат аристократичен род, живял на бреговете на Бяло море – Текирдаг и Малгара, който намира спасение в България след събитията в Турция през 1915 г. В Армения Манита кацна с дъщеря си, която е на седем години и е ученичка в Национално училище по музикално и танцово изкуство "Добрин Петков" със специалност "пиано". Въпреки крехката си възраст певицата Елизабет Армен е носителка на 65 награди от международни и национални конкурси. Тя се завърна с приз и от Ереван. Запитах Манита Вартан как са я посрещнали в Армения. "Като коронована особа", отговори ми тя с чувство за хумор и нотка на гордост.


Моята гостенка е потомка на учители. Тя е четвърто поколение от заселили се в Пловдив арменци, избягали от геноцида в Турция. Прадядо ѝ е един от оцелелите, които пристигат на Яворовата гара в Чирпан, когато великият поет създава стихотворението "Арменци". Предтечата бил слухар-музикант и е пеел древни източни песни, пропити с емоция, скръб, история и много мелодика. Сигурно на него се е метнала дъщерята на Манита – Елизабет Армен, която се върна с гран при от Ереван. На конкурса там тя изпълни "Жако", песента, с която певицата Ладанива представи родината си на Евровизия.


Мисис Европа, която неотдавна обиколи цяла Армения, в края на миналата година издаде готварска книга с фамилни рецепти, които е научила от баба си Манник, на която е кръстена. Запитах я дали е опитала, научила и записала нови гозби в прародината си. Не само си е водила бележки, ами и за края на годината замисля нова книга.

Г-жа Вартан е бакалавър по Българска филология и магистър по Психология на управлението. Говори пет езика арменски, английски, испански, руски и турски. Освен кулинарията, голяма страст са ѝ пътешествията и тя има огромна колекция с магнити от цял свят.


Дамата, която е носителка и на титлата Мисис България Интернешънъл, ни разказва за пътуването си из Армения. Прочетох, че арменският език условно се дели на два диалекта – източен и западен. Някои лингвисти дори ги разглеждат като два отделни езика, защото между тях има големи разлики. Азбуката им е обща, но произношението на някои звукове е различно. Затова нашите арменци понякога трудно се разбират със събратята си. Манита обаче се е справила без проблем, защото най-добрата ѝ приятелка в детството е преселило се от Армения момиче.

Снимки: личен архив на Манита Вартан
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Димитър Желев, Ани Костова, Ивайло Младенов и проф. дн Климент Найденов (от ляво надясно)

Реализация и сбъднати мечти предлага Геолого-географският факултет на СУ

В Геолого-географския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" всеки може да изследва себе си, изследвайки света. Предаването  "Следобед за любопитните" гостува на факултета. "Нашият факултет е един от най-иновативните в университета, тъй като трансформирахме специалностите си, така че да отговарят на професии на бъдещето, които започват да се оформят...

публикувано на 12.04.25 в 10:15

Валери Леков – от ромската махала в Кюстендил до програма "Христо Ботев" на БНР

Първи стъпки Аз съм тръгнал от ромската махала на град Кюстендил. Минах през читалището в махалата, минах през училището, което според мен е най-важното нещо в живота на един човек. И всичко това, което правих през годините и като самодеец (аз съм се занимавал с театър и естрадна сатира, снимал съм разни нещица за местната кабелна телевизия), ми..

публикувано на 11.04.25 в 15:25
Стоимен Димитров

Бъдещият лекар Стоимен Димитров: Хипократовата клетва още тежи

Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва специалност "Медицина", в МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Бъдещият лекар е избрал за свое професионално призвание ревматологията. Интересите му са в сферите на социалнозначимите ревматични..

публикувано на 10.04.25 в 16:35

Нужна е смелост за истински образователни промени

Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по..

публикувано на 10.04.25 в 12:55

Теодора Крумова: Медиаторите са първопроходците в ромската общност

С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..

публикувано на 10.04.25 в 10:40