За какво е издирван Андрей Захаров
"Според Закона за чуждестранните агенти в Русия вече дори не е нужно да получаваш финансиране от друга държава, за да те обявят за агент. Аз работех за БиБиСи преди години и затова ме сложиха в този закон, но след това напуснах британската медия. За руските власти това не е важно, защото те слагат в този списък и депутати, и писатели... Сега вече могат да те сложат в списъка за нещо, наречено "чуждестранно влияние", защото примерно имаш канал в "ЮТуб". Първо ме издирваха заради моето разследване за "Тайната дъщеря на Путин", но според мен ме издирват заради големия ми документален филм как Путин започна тази война още през 2014 г. Този мой филм има повече от 6 милиона гледания в "ЮТуб". Сега пиша книга за пазара на данни в Русия, заедно с Христо Грозев.
През април разбрах, че срещу мен има дело. Мои източници в Русия ми казаха, че делото, образувано срещу мен, е за книгата, която пиша, и за филма. Обвинен съм в дискредитация на руската армия, което е много по-сериозно от това да те обявят за чуждестранен агент, защото могат да те пратят за 8-9 години в затвора."
Чий закон за чуждестранните агенти напомня предложения от ПП "Възраждане" за България – на този в САЩ или на този в Русия
"Първо, американският закон се е появил началото на миналия век и също не трябва да съществува. Но според мен проектозаконът на "Възраждане" прилича на този в Русия. В Грузия вече има същия закон. В Киргистан, която се водеше сред най-свободните държави в Централна Азия, също въведоха този закон, което е много жалко. Това е влиянието на Путин, който взема като основа американския закон, за да го използва за по-широки репресии. Законът за чуждестранните агенти в Русия все повече разширява репресивните си интерпретации и периметъра на хората, които попадат под него. Притеснително е обаче, когато европейски политици използват наратив, подобен на този на Кремъл, говорят със същите думи като Кремъл и се опитват да въведат закони като тамошните.
Мъглата в българското общество
"Все пак в България има демокрация и свобода на словото. Аз съм от държава, в която ги няма тези неща. Въпросът защо граждани гласуват за "Възраждане", не е прост. Според мен в България не е достатъчна дискусията с гражданите, но и дискусията между политическите опоненти, но уважителна дискусия, в която да няма обиди, че някой е агент на Русия или САЩ. Когато политиците си хвърлят такива обиди и липсва уважение между тях, това се прехвърля и върху гражданите. Политиците трябва да започнат да мислят защо хората гласуват за определена партия и какво харесват в нея, и да се опитат да разберат какво трябва да направят, за да започнат гражданите да харесват тях, да ги предпочетат пред другата партия. Политиците не бива да заклеймяват гражданите, че са такива или онакива. Така започнаха процесите в Русия и доведоха до това, което имаме сега, това е една много опасна пътека за всяко общество и политически живот. Да, има влияние, да, има пропаганда, но в никакъв случай не трябва да се заклеймяват всички, че са попаднали под такива влияния."
Съдбата на несъгласните с Путин в Русия
"Получавам доста писма от хора от Русия, които казват, че се чувстват самотни, защото не харесват Путин, но няма с кого да го споделят, защото дори най-близките им не мислят като тях. Казват ми – ти си мислиш, че си загубил Родината, защото не живееш в нея, но ние също сме я загубили, въпреки че живеем в Русия, защото тя сега е друга.
През 2022 г. Путин започна не само войната в Украйна, но и гражданска война в Русия, защото хора, които например бяха рамо до рамо на екопротести, сега са разделени – за и против войната. Стигна се дотам, че хора, които са били заедно във всичко, сега са се превърнали в доносници за своите приятели, с които само преди три години са протестирали заедно. Много млади хора се усещат много самотни сега в Русия, защото не могат да я напуснат, а не са съгласни с управлението там. Това е като гражданска война сега там. Според мен Путин в момента е загубил голяма част от младото поколение, защото те имаха достъп до Европа и са настроени опозиционно. Но това, което се случва в руските училища с децата в момента, е много опасно. Въпросът е какво ще се случи със следващото поколение в Русия, ако няма достъп до интернет канали, в които да разбира истината за Русия. Сега в училищата има огромна пропаганда и се страхувам, че следващото поколение ще е много по-индоктринирано от миналото.
Моята работа като журналист е да работя за следващото поколение млади руснаци, които сега са деца. Да им помогна да разберат какво се случва в Русия и да им разказвам всичко. В моите интернет канали младите хора от Русия ми благодарят, че им говоря. Това е моята мисия – да обяснявам."
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg