Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Летни импресии": Даян Грант и "културният код" на България и Франция

| обновено на 29.07.24 в 13:22

В рубриката "Културен код" на предаването "Тerrа Култура" разгледахме изложбата "Летни импресии" на дизайнерката и художничка Даян Грант в галерия "Икар". Освен това обсъдихме културния код на България и Франция в контекста на опазването на световното културно наследство.

Впечатляващата изложба на Даян Грант включва 20 абстрактни пейзажа, 11 рисунки и 8 керамични произведения, представени за първи път в София. Творбите са специално подготвени за галерия "Икар", като в експозицията Грант експериментира със смели техники и разнообразни материали – метал, гипс, полиуретанова пяна, природни елементи и рециклирани предмети.

Ето какво сподели авторката в ефира на предаването: "Избрах по-трудната задача - да направя специално произведенията за мястото, което е галерия "Икар", която много ме впечатли”. Стените и внушителното ателие, в което е галерията, и дават идеята творбите да бъдат в неутрални тонове. Форматът също е вдъхновен от мястото. "Представям тези 20 абстрактни пейзажа с техника, която добре познавам от години, която самата аз съм изработила. Смесвам различни материали по един мой много специален начин. Във всичките произведения е вложена специфична енергия, която след това се връща към зрителя", казва тя.

В отговор на въпроса какво за нея представлява френският дух, тя сподели: "Това, което определям като типично френско и което най-много ми липсва, е тяхното изкуство да живеят - отношението им към храната, към изкуството, към красивите неща."

В разговора Грант подчерта също, че за нея е важно непрекъснато да се обръщаме към миналото и към корените си, да изучаваме историята на изкуството и да привличаме елементи от там, свързвайки ги със съвременността. "За мен това е важно в изкуството - взаимстването и непрекъснатите препратки. Да преработим миналото и да го поднесем по различен начин", завършва Грант.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Даян  Грант е дизайнер на уникални осветителни тела и мебели, живописец, скулптор, керамик. Oт 1994 до 2014 г. живее във Франция. През 1999 г. получава магистърска степен по история на изкуството в Университет "Пол Валери" - Монпелие, Франция. Работи в отдел "Паметници на културата" към Министерство на културата в Монпелие. Притежава собствена галерия в Монпелие, Франция.

От 2011 г. се посвещава изцяло на създаване на мебели - скулптури, на живопис, керамика и декоративни пана. Има участия в няколко общи художествени изложби в страната - Шоурум "Склада"; СБХ "Шипка" 6 - Фестивал на съвременната българска керамика 2023; Галерия „Ели Сое“ - София; Градска художествена галерия - Благоевград, галерия "Еме" - Благоевград и др. Даян Грант си сътрудничи с интериорни дизайнери от България и цял свят.

Нейни творби са представяни на международните панаири на изкуството като PAD London и AD Interiors - Париж и са част от престижни частни колекции в България, Франция, Великобритания, Италия и най-вече в САЩ.  Керамичните произведения на Даян са изцяло ръчно изградени от шамотизирана глина и глазирани с висококачествени немски глазури. От 2002 г. е член на БНК на ИКОМОС. Член е и на СБХ. 

Снимки: Личен архив, Галерия "Икар"

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Манол Пейков

Манол Пейков: Смятам, че има въпиюща нужда да си преговорим уроците на историята

За книгоиздаването като мисия, за силата на думите и за стремежа към историческата истина – разговор в "Нашият ден" с Манол Пейков – издател, преводач, общественик и политик, член на Комисията за култура и медии в Народното събрание. Пейков споделя, че дълги години като книгоиздател е бил фокусиран главно върху художествената литература, но..

публикувано на 19.09.24 в 09:57

Българска авторка гостува на Фарьорските острови

Миглена Дикова-Миланова – преподавател по български език и култура в Университета в Гент, бе поканена това лято да твори на Фарьорските острови в програмата на резиденцията на Съвета на творците от Фарьорските острови – LISA. "Малкото селце Тьорнувик (Tjørnuvík), разположено в областта Sunda kommuna, северно на територията на най-големия остров от..

публикувано на 19.09.24 в 09:29

В България връзката между историческата наука и обществото е счупена

Дни след откриване на новата учебна година и дни преди Деня на независимостта разсъждаваме върху значението на историческото познание в съвременния свят. В какво се изразява обучението по история в училище, как да се борим с фалшификациите в историята, и как младите гледат на историята и миналото? Гост в "Нашият ден" е Александър Стоянов..

публикувано на 19.09.24 в 09:11

Йовковата "Албена" с премиера в Смолян

С премиера на спектакъла "Албена" открива новия си творчески сезон Родопският драматичен театър "Николай Хайтов" в Смолян . Постановката по прочутата пиеса на Йордан Йовков е дело на режисьора Делян Илиев. "Текстът е световен, със сигурност. Ако беше написан в някоя скандинавска държава, например, щеше да е световноизвестна драматургия. Това..

публикувано на 19.09.24 в 08:10

"Урок по летене": филм за един куклен спектакъл и силата на приятелството

Документалният филм на Светлозар Георгиев "Урок по летене" разказва за създаването на българо-японския спектакъл "История за чайка и банда котараци" по Луис Сепулведа с режисьор Катя Петрова. Филмът представя работата по двуезичния проект, реализиран от японския театър "ПУК" и Столичния куклен театър. Документалният разказ проследява актьорите,..

публикувано на 18.09.24 в 16:24