Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Цветеслава Гълъбова: В топлите дни има обостряне на психозите

| обновено на 31.07.24 в 14:45
Д-р Цветеслава Гълъбова, психиатър
Снимка: Личен архив

В ефира на предаването Lege Artis д-р Цветеслава Гълъбова обясни, че по статистика в топлите дни и месеци се наблюдава обостряне на психозите и отключване на нови психози. Докато депресиите не са толкова чести, маниите и обострянията на шизофренните психози са разпространени. "Науката все още няма обяснение защо това е така", казва тя. 

Според д-р Гълъбова има целогодишен ръст на психозите в резултат на употреба на наркотици. Тя отбелязва, че ситуацията е много сериозна, но държавата не предприема никакви мерки по въпроса. Употребата на райски газ също не получава необходимото внимание и решение. Сред причините за широката употреба на наркотици, тя посочва лесния достъп, липсата на контрол, некритичното отношение на някои възрастни, домашното възпитание, разпадането на българското семейство като институция, невротизмът на съвременния човек и неговото желание за постоянно удоволствие и забавление. Социалните мрежи според нея също играят голяма роля в желанието за постоянно преживяване.

Д-р Гълъбова също така посочва, че в България има много малко психиатри, като регистрираните са под 500, а работещите са още по-малко. Посочва, че в страната не са създадени специализирани държавни центрове за лечение на зависимости и те се лекуват в психиатричните клиники за психози. Тя откровено заявява, че в последните 30 години за психиатричната помощ в България не е направено нищо значимо. За този период е изградена само една държавна психиатрична болница в Пазараджик, а предстои да се изгради и тази в София.

"В Плана за въстановяване е залегнало това, бях част от екипа, който изготови Националната стратегия за психично здраве, бяхме заложили 500 млн. Първо, стратегията отлежава две години по чекмеджета, беше одобрена с намаляване на парите до 35 млн. Когато е изготвян този план, не е мислено, че държавата няма да участва, но държавата продължава да мисли да не участва“, посочва тя. 

Чуйте разговора в зувковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55