Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първите професионални училища в България

Габровската техническа гимназия

7
Снимка: Венета Гаврилова

Професионалната техническа гимназия в Габрово е създадена през 1893 г. първо като кожарско училище с името на д-р Никола Василиади, на чието щедро дарение дължи съществуването си.

Никола Василиади е роден в Букурещ, където семейството му се е преселило около началото на XIX век след опожаряването на Габрово и в търсене на сигурност и поминък. Будният младеж изучава медицина в Атина, Париж, Пиза и Берлин и работи като лекар в Букурещ. Въпреки че живее извън пределите на отечеството, той е свързан със съдбата му и борбата за освобождение и духовен подем. Член е на Добродетелната дружина, дарява пари за габровското училище и за българската църква и училище в Букурещ. След Освобождението работи като окръжен лекар в Дупница, но скоро здравето му се влошава и се връща в Букурещ, където умира на 25 януари 1882 г.

Няколко месеца преди кончината си д-р Василиади изготвя завещание, според което  оставя почти цялото си имущество на Габрово с изричното желание неговите "универсални легатори" Евлоги Георгиев и Георги Атанасович да основат и поддържат, както пише той, "…в Габрово в Княжество България, родното място на баща ми, едно политехническо или занаятчийско училище, което да носи името ми.”

Към изпълнението на завета на д-р Никола Василиади се пристъпва няколко години по-късно. Първоначално се открива кожарско училище. След това то става техническо училище, което подготвя кадри за индустрията на Габрово, неслучайно  наричан "българският Манчестър".  През 1907 г. училището е признато за средно.

След политическия обрат в страната ни през 1944 г. фабриките на габровските индустриалци са национализирани, производствата се окрупняват, машиностроенето се развива интензивно, а средното техническо училище "Д-р Никола Василиади" става Техникум по механоелектротехника, който подготвя работници за местната индустрия. Тогава то е сред първите три най-реномирани учебни заведения в това направление в страната, а випуските наброяват над хиляда ученици.

От 2003 г. техникумът е професионална гимназия. Днес училището подготвя специалисти в няколко професионални направления и специалности според изискванията на съвременния бизнес и интересите на младите хора. Въведена е дуална форма на обучение, базата се обновява, оборудва се с най-съвременна техника. Поддържа се традицията на богата извънучилищна дейност и дори духов оркестър.

За професионална техническа гимназия "Д-р Никола Василиади" разговаряме с директорката Корнелия Мотова, първата жена на тази позиция, проф. Христо Василев, дългогодишен преподавател в Техническия университет в София, възпитаник на училището, ученичката Кремена Радева, Иван Постумпиров, главен уредник в Регионалния исторически музей и Веселин Лазаров, уредник в Националния музей на образованието в Габрово.

Снимки: Венета Гаврилова
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05