Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първите професионални училища в България

Габровската техническа гимназия

7
Снимка: Венета Гаврилова

Професионалната техническа гимназия в Габрово е създадена през 1893 г. първо като кожарско училище с името на д-р Никола Василиади, на чието щедро дарение дължи съществуването си.

Никола Василиади е роден в Букурещ, където семейството му се е преселило около началото на XIX век след опожаряването на Габрово и в търсене на сигурност и поминък. Будният младеж изучава медицина в Атина, Париж, Пиза и Берлин и работи като лекар в Букурещ. Въпреки че живее извън пределите на отечеството, той е свързан със съдбата му и борбата за освобождение и духовен подем. Член е на Добродетелната дружина, дарява пари за габровското училище и за българската църква и училище в Букурещ. След Освобождението работи като окръжен лекар в Дупница, но скоро здравето му се влошава и се връща в Букурещ, където умира на 25 януари 1882 г.

Няколко месеца преди кончината си д-р Василиади изготвя завещание, според което  оставя почти цялото си имущество на Габрово с изричното желание неговите "универсални легатори" Евлоги Георгиев и Георги Атанасович да основат и поддържат, както пише той, "…в Габрово в Княжество България, родното място на баща ми, едно политехническо или занаятчийско училище, което да носи името ми.”

Към изпълнението на завета на д-р Никола Василиади се пристъпва няколко години по-късно. Първоначално се открива кожарско училище. След това то става техническо училище, което подготвя кадри за индустрията на Габрово, неслучайно  наричан "българският Манчестър".  През 1907 г. училището е признато за средно.

След политическия обрат в страната ни през 1944 г. фабриките на габровските индустриалци са национализирани, производствата се окрупняват, машиностроенето се развива интензивно, а средното техническо училище "Д-р Никола Василиади" става Техникум по механоелектротехника, който подготвя работници за местната индустрия. Тогава то е сред първите три най-реномирани учебни заведения в това направление в страната, а випуските наброяват над хиляда ученици.

От 2003 г. техникумът е професионална гимназия. Днес училището подготвя специалисти в няколко професионални направления и специалности според изискванията на съвременния бизнес и интересите на младите хора. Въведена е дуална форма на обучение, базата се обновява, оборудва се с най-съвременна техника. Поддържа се традицията на богата извънучилищна дейност и дори духов оркестър.

За професионална техническа гимназия "Д-р Никола Василиади" разговаряме с директорката Корнелия Мотова, първата жена на тази позиция, проф. Христо Василев, дългогодишен преподавател в Техническия университет в София, възпитаник на училището, ученичката Кремена Радева, Иван Постумпиров, главен уредник в Регионалния исторически музей и Веселин Лазаров, уредник в Националния музей на образованието в Габрово.

Снимки: Венета Гаврилова
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35