Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

София и бъдещето на Боянското блато: Път към екологичен парк

| обновено на 07.08.24 в 10:10
Снимка: МОСВ

Боянското блато продължава да пази много от своите уникални характеристики, въпреки че през годините е било подложено на множество предизвикателства. Александър Колев, председател на сдружение "Защита на Боянското блато", разказва за тези предизвикателства и ангажимента на институциите към територията.

През 2022 година, територията на Боянското блато е подложена на множество атаки. Сигнализирано е за засипване с пръст, рязане на дървета, разстилане на земни маси и равняване на терена в частен имот, както и премахване на растителност. През май същата година процедурата за обявяването на блатото за защитена територия поради обитателите му от защитени биологични видове се движи бавно, а районът е застрашен от строеж.

През пролетта на 2024 година се провежда среща на граждани с министъра на околната среда и водите, Юлиан Попов. Гражданската група настоява Боянското блато да бъде признато за местообитание на защитени видове по Закона за биологичното разнообразие и територия от съществено значение. През предходната година активисти успяват да предотвратят унищожаването на блатото, като застанат пред багерите.

В ефира на "Нашият ден" Александър Колев изразява надеждата, че след реализирането на проектите на сдружението, Боянското блато може да стане първият екологичен парк в София. Такъв парк би имал климатични функции, свързани с превенция на наводнения и контролиране на високите температури през летните месеци. Паркът би предоставял достъп до разнообразие от биологични видове и предпазвал града от последствията от климатичните промени.

Според него Боянското блато е уникално, тъй като е част от урбанизираната зона на София. Сдружението цели да създаде защитена зона в градските граници, въпреки законовите ограничения. Това би позволило блатото да изпълнява своите функции на блато. 

През август 2023 година Боянското блато е обявено за воден обект от Басейнова дирекция, но тази заповед се обжалва от частни собственици. Сдружението безвъзмездно представлява интересите на Столична община и Район Витоша в административните дела. Българският съд е установил, че блатото винаги е съществувало, като има данни от първата карта на София след Освобождението от 1878 година.

По думите на Александър Колев Боянското блато не е просто воден обект, а носи културното и социално наследство на десетки родове. Местните жители помнят разходките си преди блатото да бъде оградено.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо у нас е много трудно да се стигне до йоден дефицит в организма?

Йодният дефицит е проблем, който макар и намалял в България, продължава да бъде актуален в световен мащаб. На 21 септември, по време на Световния ден за борба с йододефицитните заболявания, лекари отново напомниха за значимостта на този елемент за здравето. В интервю за "Lege Artis" доц. д-р Александър Шинков, председател на Българското дружество по..

обновено на 23.10.24 в 13:43
Д-р Родина Несторова, ревматолог

Здравните власти задължително трябва да дадат приоритет на костното здраве

Остеопорозата е заболяване, свързано с прогресивното намаляване на костната плътност. Най-уязвима група са жените в период на менопауза и пациентите, подложени на терапия с кортизонови медикаменти. За мултидисциплинарния подход при пациенти с остеопороза и остеоартроза разговаряме в Lege Artis с д-р Родина Несторова , секретар на..

публикувано на 23.10.24 в 12:40

Юношите в риск: Защо е важно ранното откриване на психични разстройства?

Според доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, публикуван през април, е отчетен тревожен ръст от 100% на опитите за самоубийства сред учениците. Този шокиращ факт бе обсъден от проф. д-р Елена Иванова , психиатър в Клиниката по детска психиатрия "Св. Никола" на УМБАЛ "Александровска", в интервю за предаването Lege Artis...

обновено на 23.10.24 в 12:25
Дарин Стойков

Дарин Стойков: За смяната на житейския фокус и правилното хранене

Смяната на житейския фокус е в основата на опита, който Дарин Стойков ще сподели по време на събитието TEDxSofia ED, което предстои на 1 ноември в Дом на киното под мотото "Ако имах едно училище" . След повече от 20 години в сферата на корпоративните комуникации Стойков решава да превърне страстта си към добрата храна в професия и да изследва..

публикувано на 23.10.24 в 11:36

Медийната грамотност: Ключ към критично мислене и дигитална безопасност

На 23 октомври стартира годишната Национална конференция по медийна грамотност, организирана от Коалицията за медийна грамотност. Основната цел на форума е да направи преглед на постигнатото в сферата на медийната грамотност в България, както и да насърчи сътрудничеството между организациите, които работят за повишаване на уменията в тази област. В..

обновено на 23.10.24 в 11:10