Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разделяне на тежкотоварния транспорт: Това ли е решението?

Снимка: БГНЕС

Българските превозвачи протестират поради сериозни проблеми с преминаването през гранично-контролно пропускателните пунктове на пътя им към Европа. На среща с министър-председателя Димитър Главчев и представители на транспортния бранш миналата седмица, бе обсъдена идеята за отделяне на потоците на тежкотоварните автомобили на държави членки на ЕС и на трети страни.

На днешния 8 август ще се провежде поредна среща, инициирана от транспортния министър, на която всички отговорни институции и представители на транспортния бранш ще обсъдят детайлите. 

Николай Рашков, член на Управителния съвет на Съюза на международните превозвачи, коментира, че отделянето на трафика е практика, която може да се види във всяка европейска държава. Това включва разделяне на хладилни камиони и камиони с обикновен режим на действие, както и на камиони от страни членки на ЕС и от трети страни. За осъществяване на тази идея е необходима инфраструктурна подготовка, за която Министерството на вътрешните е дало уверение, че ще направи такава. Също така е важна външната дипломация, за да се уговори същият режим на пропускане и в приемащата страна.

По неговите думи проблемите на транспортния бранш неминуемо се отразяват на крайните потребители, водейки до поскъпване на стоките. През основните артерии на България, като граничните пунктове на Видин, Русе и Капитан Андреево, преминава значителен трафик. "Колегите на Капитан Андреево чакат над 30 часа за влизане в България. Инфраструктурата и пътната мрежа не са достатъчно пригодени за нарастващия трафик, което изисква подобрения, но най-важното е да се осигури безпроблемният вход и изход на тежкотоварните автомобили."

Драстичното забавяне на ремонтите на две пътни отсечки допълнително утежнява ситуацията. Пътят между Ботевград и Мездра, който трябва да бъде затворен за изграждане на скоростен път, пренасочва тежкотоварния трафик по различни пътища на България. Ремонтът трябва да приключи до края на годината. Другият проблемен ремонт е на граничния пункт при Русе "Дунав мост", който е по-сложен и ще продължи около две години. Уверенията са, че всички местни институции правят всичко възможно да не се натрупват големи опашки.

"Средното чакане на български камиони на вход и изход на Варна и Русе е между 18 и 19 часа. След отвореното писмо на Съюза на международните превозвачи, реакцията на служебното правителство и премиера Главчев беше мигновена, което показва добра воля и желание за справяне с проблема", казва Рашков. 

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо у нас е много трудно да се стигне до йоден дефицит в организма?

Йодният дефицит е проблем, който макар и намалял в България, продължава да бъде актуален в световен мащаб. На 21 септември, по време на Световния ден за борба с йододефицитните заболявания, лекари отново напомниха за значимостта на този елемент за здравето. В интервю за "Lege Artis" доц. д-р Александър Шинков, председател на Българското дружество по..

обновено на 23.10.24 в 13:43
Д-р Родина Несторова, ревматолог

Здравните власти задължително трябва да дадат приоритет на костното здраве

Остеопорозата е заболяване, свързано с прогресивното намаляване на костната плътност. Най-уязвима група са жените в период на менопауза и пациентите, подложени на терапия с кортизонови медикаменти. За мултидисциплинарния подход при пациенти с остеопороза и остеоартроза разговаряме в Lege Artis с д-р Родина Несторова , секретар на..

публикувано на 23.10.24 в 12:40

Юношите в риск: Защо е важно ранното откриване на психични разстройства?

Според доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, публикуван през април, е отчетен тревожен ръст от 100% на опитите за самоубийства сред учениците. Този шокиращ факт бе обсъден от проф. д-р Елена Иванова , психиатър в Клиниката по детска психиатрия "Св. Никола" на УМБАЛ "Александровска", в интервю за предаването Lege Artis...

обновено на 23.10.24 в 12:25
Дарин Стойков

Дарин Стойков: За смяната на житейския фокус и правилното хранене

Смяната на житейския фокус е в основата на опита, който Дарин Стойков ще сподели по време на събитието TEDxSofia ED, което предстои на 1 ноември в Дом на киното под мотото "Ако имах едно училище" . След повече от 20 години в сферата на корпоративните комуникации Стойков решава да превърне страстта си към добрата храна в професия и да изследва..

публикувано на 23.10.24 в 11:36

Медийната грамотност: Ключ към критично мислене и дигитална безопасност

На 23 октомври стартира годишната Национална конференция по медийна грамотност, организирана от Коалицията за медийна грамотност. Основната цел на форума е да направи преглед на постигнатото в сферата на медийната грамотност в България, както и да насърчи сътрудничеството между организациите, които работят за повишаване на уменията в тази област. В..

обновено на 23.10.24 в 11:10