Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александър Велинов:

44 отбора от 33 държави участват в първата Международна олимпиада по изкуствен интелект

Снимка: ioai-official.org

От 9 до 15 август България посреща над 200 ученици и младежи от цял свят, които ще се включат в първата Международна олимпиада по изкуствен интелект, създадена от българи. Бургас е домакин на форума и на 14 август ще станат известни победителите. В организацията, съставянето на задачите и журито участват водещи учени от световни университети. Част от тях са Университетът за изкуствен интелект Мохамед бин Зайед в Абу Даби, Университетът в Копенхаген и Оксфорд, както и институтът INSAIT към Софийския университет "Св. Климент Охридски".  

"Именно у нас са създадени първите международни олимпиади, през 1989 г. е тази по информатика, през 2003 година правим Олимпиадата по лингвистика, така че, когато сложиш ръка до ръка да вървят езиците и информатиката, следващата естествена стъпка е Олимпиада по информатика, и аз се радвам, че поставя началото имено отново у нас", заяви в ефира на предаването "Следобед за любопитните" Александър Велинов, съосновател на инициативата.

Изкуственият интелект навлезе в живота ни и всеки го използва по един или друг начин, допълва той. 

"Изкуственият интелект е много красива статистика, която показва  връзката между това как мислят хората и как досега даваха резултати, и тя е едно свързващо звено между стандартния софтуер, който използваме, но той няма елемент на креативност, иновации и елемент на случайност, който обаче го има при хората, за да бъдем ние различни", уточнява Велинов. 

Изкуственият интелект, според него, ще навлезе в различни професии, това ще се отрази върху живота на много хора, но ще бъде в помощ на хората. Този интелект няма как да замени човека, той би могъл да улесни неговата работа, предлагайки му различни решения с техните плюсове и минуси, тъй като той генерира тези резултати на базата на статистика, разяснява Велинов.

Състезанието по изкуствен интелект се състои от два сегмента – научен и практически. "Основният фокус е върху машинното обучение, обработката на естествен език и компютърното зрение. Това са най-широко застъпените теми както в академичните среди, така и в бизнеса. В тази част ще се разглеждат сериозни изследователски казуси", обяснява Александър Велинов, който е съосновател на състезанието. 

В практическия кръг, допълва той, учениците ще имат възможност да работят с избрано от тях приложение за изкуствен интелект и ще имат за задача да създадат широко разбираем продукт – аудио, видео или изображение. Целта е тази олимпиада ежегодно да се провежда в различни държави по света.

Основател на олимпиадата е фондация ЛЕРАИ, зад която стоят петима българи – Лора Динева, която има над 10 години опит в организирането на национални лингвистични събития, доц. Росица Декова от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски“, Елена Маринова, съосновател на "Мусала Софт“, Александър Велинов, който от 2003 г. почти непрестанно е бил ръководител на Националния ни отбор по лингвистика, и Ива Гумнишка – бивш състезател и златен медалист от Международната олимпиада по лингвистика.

Целия разговор на Ани Костова с Александър Велинов от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Снимка –  ioai-official.org



По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Светла Петрова

Още една "нулева година" за реформата в образованието

"Ситуацията действително е стигнала до момент, в който би трябвало да говорим за образованието като за един национален приоритет, решаването на проблемите в който всъщност граничи с националната сигурност, т.е. говорим за образованието като един от факторите,който гарантира нашата национална сигурност…", казва д-р Светла Петрова, експерт от"Фондация..

публикувано на 28.12.24 в 09:50

Коледа е едно трепетно очакване, това е Рождество Христово

Коледа е един празник, в който можем да празнуваме живота и това, че сме заедно, сподели в ефира на "Следобед за любопитните" психоаналитикът Милена Ташкова. Това е един празник и очакване, който свързваме със семейството и хубавите спомени, допълни тя. Често пъти, признава психоаналитикът, съм се питала кое е по- хубаво очакването на Коледа или..

публикувано на 27.12.24 в 13:51

Обратното на самотата

Заедно с Елица Великова, психолог и арттерапевт и Петър Вълчев, режисьор на късометражния филм "И това е за тази Коледа", търсим отговор на въпроса кое е състоянието, което е обратно на самотата. Двамата са водещи на "Кинотерапия – семинар за свързването, покоя и празнуването", който ще се проведе на 27 и 28 декември в Института за изкуство и..

публикувано на 27.12.24 в 11:15

Чудото шоколад – Епизод четири: Добро какао, лош шоколад

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..

публикувано на 27.12.24 в 09:05

Плетените играчки се търсят от млади и стари

Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса и други изделия. "През годините много пъти започвах с различни ръкоделия, бродиране, рисуване, отказвах се, но още като завърших училище, не ми достигаха парите се при сетих за своя талант, а именно..

публикувано на 26.12.24 в 16:32