Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български поглед към Канада: Как фотообективът разкрива "далечната и близка" земя

| обновено на 12.08.24 в 10:45
Снимка: Фондация "Еларте", Торонто/ Фейсбук

Вера Гигова живее и работи в Канада вече 22 години, като през това време активно се ангажира с развитието на българската културна общност там. Преди около година, заедно с две свои сънароднички, тя създава фондацията "ЕлАрте" за културен обмен.

На 6 август 2024 г. фондация "ЕлАрте" организира откриването на изложбата "Канада – далечна и близка" в артгалерията на музей "Борис Христов" в София.

Изложбата представя фотографии, направени от българи, живеещи в Монреал и Торонто, които улавят канадската действителност през своя поглед. Събитието е обявено чрез публикация във Фейсбук от организаторите и ще бъде достъпно за посетители до 14 август.

Вера Гигова и Елица Йорданова

Вера Гигова, в своето участие в предаването "Нашият ден“, споделя повече за дейността на фондацията и за изложбата. Тя обяснява, че основната цел на "ЕлАрте" е да донесе българското изкуство в Канада. Освен това фондацията се стреми да осигури стипендии за млади таланти, които да имат възможността за реализация извън България, макар това да е предвидено за по-късен етап.

През изминалата година фондацията организира различни събития – изложби, прожекции на филми, представяне на български книги и театри. Със събитието на 6 август те отбелязват значимостта на културния обмен чрез изложбата "Канада – позната и непозната".

Фотографиите в изложбата, дело на седем непрофесионални фотографи, показват разнообразието и красотата на Канада – от динамиката на ежедневието до спокойствието на природата. Особено впечатляващи са кадрите, запечатващи традиционния начин на живот на местното население и добиването на кленов сироп, което е типично за региона.

Вера Гигова споделя, че основната ѝ мотивация е любовта към изкуството и красотата, която според нея разчупва сивото ежедневие. Тя самата пише и се занимава с фотография, намирайки вдъхновение и радост в тези занимания. Споделя, че изкуството е това, което обогатява нейния ден и я движи напред в стремежа да сподели тази красота и с останалите.

Чуйте разговора в звуковия файл.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всеки ден е "Триумф"

Заради припомнянето, че дори най-абсурдните начинания могат да ни доведат до прости истини и осъзнаване на наивността, " Триумф " на Петър Вълчанов и Кристина Грозева взе " Златна роза " за най-добър филм на тазгодишния 42-ри фестивал на българското кино във Варна. За журито, публиката и Съюза на българските филмови дейци той беше..

публикувано на 30.09.24 в 17:37

Моноспектакълът "Х" – в жанра на театралната горчилка

Нека наречем "Х " точката, в която се пресичат публичният ни образ – онзи, който конструираме " за пред хората " , който изрича и преповтаря всеизвестни констатации, който винаги върви леко прегърбен, поради невъзможността си да изрече това, което наистина мисли – и личният ни, никому непоказан такъв, чийто глас не можем да запушим, когато..

публикувано на 30.09.24 в 15:57

"Рейдж" се завръща в България

Легендарната германска група "Рейдж" се завръща в България. Концертът, който предстои в столичния клуб "При Черепите" на 6 октомври, е част от световното турне на бандата по случай нейната 40-та годишнина. Бързи, мощни, здрави, размазващи – такива са изпълненията на "Рейдж": пропукват стени и срутват пласт след пласт всичко, което изглежда неподвижно,..

публикувано на 30.09.24 в 12:56

Лабиринтите на полуистината в изложбата Fake (f)or Real

Лабиринтите на фалшификациите и полуистините от вчера и днес ще преброди всеки посетител на пътуващата изложба Fake (f)or Real на Дома на европейската история в Брюксел, която гостува на Националния етнографски музей до 20 октомври . За човечеството, което във всяка епоха е било мамено, и за мащабния разказ в изложбата в "Terra Култура"..

публикувано на 30.09.24 в 11:21

Седемте хълма на Пловдив: Литературна хроника на един древен град

"Библиотека "Седемте хълма" събира историческата памет на Пловдив и е своеобразна художествена хроника на града под тепетата", започва представянето си Стойо Вартоломеев, собственик и управител на издателска къща, в ефира на рубриката "Културен отпечатък" на предаването "Terra Култура". Той споделя своите впечатления и мотиви зад създаването на..

публикувано на 30.09.24 в 11:20