Когато на младите хора не се говори за сексуалната им идентичност – разговор в "Нашият ден" с Троян Михайлов, куиър младеж и студент по социология, след промените в Закона за предучилищното и училищното образование срещу "джендър пропагандата".
Да си куиър, по думите на Троян, е политическа позиция и отстояване на една антинормативност. Именно това заявяват представителите на куиър общността, които се обединиха в протест пред Народното събрание във връзка с новоприетия закон.
Изолацията на различните деца води до проблеми с психичното здраве, изтъква Троян и допълва, че дори преди темата да бъде законово забранена, в училищата не се е водил адекватен разговор за половата идентичност. "Този закон узаконява дискриминацията", категоричен е младежът.
Троян споделя, че по пътя на своето осъзнаване и развитие е бил обект на тормоз, хомофобска и нацистка реторика от страна на своите връстници в училище. Тези неща са оказали влияние върху желанието му да не си затваря очите за такъв тип проблеми и поведение в обществото.
На контрапротестиращите, които одобряват Закона за предучилищното и училищното образование, Троян казва: "Искате да пазите децата – пазете и тези деца."
Относно често срещаното мнение, че куиър поведението е просто мода сред подрастващите, младежът заявява, че не разбира какъв е проблемът в това един човек да избере да бъде "нормален" на един по-късен етап – след като завърши своето училищно образование.
"Всяко различие може да бъде използвано срещу някого, но това не оправдава тормоза", смята Троян и подчертава, че темата е тежка, а ние, като общество, сякаш не сме готови да признаем, че проблем има.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Днес в 18:00 ч. в плевенското читалище "Съгласие 1869" ще бъдат връчени награди на малки творци. Отличията са присъдени от международното жури на най-мащабната платформа за изкуство в света – Charumela Art School , Бангладеш. За събитието разказва художникът Майа Ананиева, ръководител на арт школа "Колорит" в Плевен. Слушайте!
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена официално. В текст и визия тя събира информация за творчеството на 62-ма поети и 81 художници от Добрич, Генерал Тошево, Община Добричка, Каварна, Шабла, Балчик, Тервел и Крушари – от края..
На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят" – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..
Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..
В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg