Традиционно в средата на август, когато църквата почита Успението на Богородица, Кюстендил отбелязва празника Панагия - Въздигане на хляба. По този повод общинският отдел "Култура и духовно развитие" в Кюстендил организира днес ритуално замесване на Богородичен хляб. Събитието е част от културния форум "Панагия", който ще се състои утре. Обредните пити бяха замесени в църквата "Св. Успение Богородично" в центъра на Кюстендил, съобщава БТА.
По 17-годишна традиция в Кюстендил един ден преди Успение Богородично се представя традицията по замесването на Богородичния хляб и изпичането му в подница. Самото действие около хляба наподобява черковното тайнство. Освещава се житото, предметите, свързани със замесването, са изпълнени със сакралност. По- възрастните жени учат и предават тайнството на най-личните момичета, разказаха организаторите на празника.
Програмата на днешния 14 август започна с молебен и водосвет.
"Празникът още веднъж ни уверява във Възкресението. Считаме, че Божията майка е покровител на нашия град", каза вторият викарий на българския патриарх и Софийски митрополит, който е и архиерейски наместник на Кюстендилската духовна околия - архимандрит Исаак. Той изтъкна голямото значение на хляба "не само за телесно насищане, но и в духовен план". "Нека тази почит към хляба, уважение и благоговение, да се предава на по-младото поколение", каза още архимандрит Исаак, цитиран от БТА.
Докато повтаряме традициите и обичаите си всяка година им вдъхваме нова вяра и сила, и пребъдваме чрез тях в идните дни, каза Любляна Начева от общинския отдел "Култура и духовно развитие".
Етнологът доц. д-р Екатерина Керемидарска разказа за традициите по отбелязването на празника Успение Богородично в миналото и припомни възобновяването на празника в Кюстендил преди 17 години. Тя разказа, че при строежа на църквата "Успение Богородично" в Кюстендил през XVIII век това е ставало нощем, като мъжете и жените изкарвали тайно пръстта от изкопа при основите й и я хвърляли в река Банщица.
Утре на църковния празник Успение Богородично в градинката пред Обредния дом в Кюстендил ще се състои традиционно изложение на обредни хлябове. В 12:00 часа ще бъде отслужен водосвет за здраве и благоденствие, а празникът ще продължи с програма и етнографско представяне на културното наследство. Празникът ще започне с патриаршеска света литургия, която ще оглави Българският патриарх Даниил. Той ще освети и освети трите хляба, замесени в двора на църквата.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg