Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радостина Ценова, фондация "Биоразнообразие":

В Атанасовско езеро се излюпиха за първи път розови фламинги

За първи път в България се излюпиха три розови фламинги в Атанасовското езеро край Бургас. Случи се навръх 44-годишнина от обявяването на езерото за поддържан резерват. 

"Много по-дълга история има този факт. Всичко започна през миналата година, гнездата на птиците са големи, птиците показаха, че започват процес на гнездене, но за съжаление рано бе обявена тази новина през миналата година, имаше хора, които искаха да се снимат с розовото фламинго, и това се отрази негативно на процеса. 

Тази година, когато нашите колеги от Дружеството за защита на птиците ни правят мониторинг на птиците в рамките на проекта ни "Лагуната на живота", тогава те видяха малките, които бяха в рамките на колонията, сформирана още през май месец, малките бяха вече излюпени, но ние запазихме новината до рождения ден на Атанасовско езеро, а малките да са укрепнали и да могат да летят", заяви в ефира на предаването "Следобед за любопитните" Радостина Ценова от фондация "Биоразнообразие". 

"Броят на птиците розово фламинго на територията на Атанасовското езеро непрекъснато се променя, това е вид, аз помня, още преди 20 години, когато се радвахме на единични екземпляри, през годините сме съобщавали, когато през 2019 година дойде първата голяма група от 159 птици, единични бройки, но тези птици избраха трайно езерото, от когато и броят им непрекъснато се променя или расте, като в момента има около 3000 броя птици в южната и северна част на езерото, като в края на миналата година преброените птици са 4170", разказва Ценова.

"Фламингото е птица, която прави колонии, като през последната година възрастните птици тук са 45, но нашето притеснение бе как тези птици ще съжителстват с наземно гнездещите тук като саблелклюна, рибарки и чайки, сподели в предаването Радостина Ценова.

Целия разговор между Ани Костова и Радостина Ценова от предаването "Следобед за любопитните", можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – фондация "Биоразнообразие"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. д-р Христомир Йорданов и Ани Костова

Доц. Христомир Йорданов: Работим върху създаването на безвредни сензори за биомедицината

"Микровълновата физика не е свързана само с микровълновата печка, това е най-съвременният метод за комуникация. Всичките устройства, които ни позволяват, разхождайки се, да общуваме, използват микровълнови технологии за връзка с мрежите.  Приложенията са все повече и по-интересни, те се развиват непрекъснато, както и новите мрежи от шесто..

публикувано на 04.11.24 в 18:45
Д-р Нейко Нейков

От сън спомени няма...

Използвахме тази позната и поизтъркана фраза като отправна точка в разговора с д-р Нейко Нейков, невролог и специалист в сомнологията. Съвременният живот се превръща в кошмар за много хора и едно от неговите негативни последствия е нарушеният сън, липсата на достатъчно време за възстановяване на тялото и на душата. Бързаме за работа или да..

публикувано на 04.11.24 в 18:10

Стресът в училище и психичното здраве

Темата не се обсъжда често, но това не я прави по-маловажна от академичните резултати например. Впрочем те са доста зависими и от равнището на стрес и душевното състояние на участниците в образователния процес. В момента децата са изключително претоварени с учебен материал, ангажирани са със странични дейности, готвят се за „съдбовното“..

публикувано на 04.11.24 в 16:08

Албена и Павел Благеви: Изкачването на Митикас е по-трудно от базовия лагер на Еверест

Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх Митикас никак не е лесен за покоряване. Дори от планинари с опит като семейството. То от десетилетия живее в щата Юта, а след пенсионирането си запалено катери планини. И двамата са много..

публикувано на 04.11.24 в 13:40
доц. д-р Станимир Колев и Ани Костова

Доц. Станимир Колев: Работим по проект за синтезиране на кислород на Марс

Физиката за доц. д-р Станимир Колев никога не е била лесна наука, но пък всеки, който се занимава с нея, буди уважение сред останалите.  "Плазмата – това е четвъртото агрегатно състояние в природата. След нагряване на един газ до висока температура вътре в него се получават много йони, електрони и неутрални атоми и молекули, които имат вече..

публикувано на 04.11.24 в 10:10