Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разследващата журналистика на фокус:

Лятното училище на BIRN събра журналисти от цяла Европа

Снимка: Личен архив

Колегата Ася Чанева, участник в лятното училище за разследващи репортажи на Балканската мрежа за разследваща журналистика (BIRN), сподели впечатленията си от обучението в ефира на предаването "Нашият ден". Тя се включи от Млини, селище близо до Дубровник, Хърватия, където се провежда 14-ото издание на престижното училище.

В продължение на седмица участниците се запознават с основите на разследващата журналистика, учат се да работят по трансгранични истории, както и да работят с данни, какви са важните елементи за пълноценно визуално разказване на истории, както и придобиват умения оп отношение на собствената си цифрова сигурност.
BIRN (Балканската мрежа за разследваща журналистка) се състои от група редактори и обучители, които дават възможност на журналисти в региона да създават аналитична и разследваща журналистика по сложни политически, икономически и социални теми.
Мрежата се състои от 6 местни медийни организации за развитие, една централна организация, базирана в Сараево, Босна и Херцеговина, и мрежа от кореспонденти в Хърватия, Черна гора, България и по света. Освен обучения, регионалната мрежа изготвя аналитични материали за международни абонати.

В предаването Ася разказа, че в тазгодишното издание участват 30 журналисти от Югоизточна, Източна и Централна Европа, които преминават през интензивно едноседмично обучение. Целта на училището е да усъвършенства уменията им за разследваща журналистика. Те се учат от опитни и награждавани професионалисти, които ги запознават с основите на разследващите репортажи, както и с методи за работа по сложни трансгранични истории.

Една от темите, по които работят участниците, е разследването на онлайн насилие, основано на пола. Ася подчерта значимостта на този проблем, като сподели тревожни данни от Сърбия, където се наблюдава ръст в разпространението на фалшиви голи снимки, създадени с помощта на изкуствен интелект. Тези снимки изобразяват реални момичета и жени, което поражда сериозни етични и правни въпроси.

Обучението предоставя ценни знания и умения за разследващите журналисти, които се стремят да разкриват истината и да работят по значими обществени проблеми.

Подробности за другите теми и участници – чуйте в звуковия файл. 

Снимките са предоставени от Ася Чанева 
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Светла Шапкалова

Хармония в различията

"Наука без религия е куца, а религия без наука е сляпа" – твърди Алберт Айнщайн. В съвремието ни науката и техниката създадоха мостове над културни, национални и религиозни бездните, които са ни разделяли. Взаимоотношенията и контактите между различните народи и религии се превръщат в необходимост. Когато вярващите от различните религии..

публикувано на 26.10.24 в 13:35

Хипотерапията и децата със специални потребности в България

Хипотерапията или, иначе казано, терапевтични активности с помощта на коне е вид рехабилитационна дейност за деца със специални потребности. Доказано е, че терапията с коне подпомага психическото и емоционално развитие при децата, изгражда поведенчески модели, допринася за това те да бъдат по-самостоятелни и пълноценни като възрастни. Ваня Тодорова,..

публикувано на 25.10.24 в 17:24
адв. Валя Гигова (вдясно) и Анелия Торошанова

Противоречат ли на правото на ЕС промените в Закона за адвокатурата – II част

Всеки може да си избере адвокат, но и адвокатът избира своя клиент, защото никой адвокат не може да бъде принуден да работи на възнаграждения, които не съответстват на авторитета и достойнството на професията.  Ако си търсите адвокат на принципа на най-ниското възнаграждение, рискувате качеството на получената правна помощ.  Противоречат ли на..

публикувано на 25.10.24 в 15:25
 съдия Марияна Кънчева

Конкурентното право на Европейския съюз

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". В това пето издание съдия Марияна Кънчева посвещава  на конкурентното право на..

обновено на 25.10.24 в 13:23

Как да се предпазим от фишинг атаки и да запазим личната си информация в интернет?

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" беше разгледана темата за киберсигурността, като специален гост беше Теодора Енева, оперативен директор на сдружение "Стартъп Фактори". В разговора тя сподели полезни съвети как да разпознаем фишинг атаките и да защитим личната си информация онлайн. Даниел Креков: Доста хора в..

обновено на 25.10.24 в 11:36