Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

Илюстративна снимка
Снимка: БГНЕС

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на културния състав.

Любомиров разказа, че ансамбъл "Габрово" е създаден през 1965 г., като първоначално включва само оркестър и няколко певици. Едва по-късно към него са добавени и танцьори, които оформят финалния облик на ансамбъла. За съжаление, през 1997 г. ансамбълът прекратява дейността си с решениекато тогавашните социални и икономически условия налагат този краен ход. Днес, обаче, обстановката е различна и според Любомиров отговорността да се възстанови е в техните ръце.

"Габрово има своето специфично фолклорно наследство и етнографски облик, които трябва да бъдат съхранени", подчерта Любомиров. Той изрази убеждението, че единствената институция, която може да запази този облик, е именно такъв фолклорен състав. "Културната идентичност на Габрово е неразривно свързана с неговия фолклор", добави той.

Работата на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъла включва не само творчески, но и административни дейности. По думите на Любомирове било необходимо да се предвидят всички разходи и приходи за една година, както и да се изготви документация за предложението за възстановяване на състава.

В допълнение, комитетът е трябвало да подбере новия състав, като до миналата година не е имало нито един музикант или певица. Единственото звено, с което разполагали, били танцьорите, които Иван Любомиров лично е подготвил.

Към днешна дата сдружението е успяло да събере ансамбъл, включващ 14 музиканти в оркестъра, 14 души хор и около 20 танцьори. Те ще представят своя концерт-спектакъл „Спомен от миналото - поглед в бъдещето“ на 13 септември, петък.

Любомиров завърши с мисълта, че като млади хора, те трябва първо да осъзнават своята отговорност към обществото и да се питат: „Какво ние можем да дадем?“.

Чуйте разговора в звуковия файл. 



По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жителите на село Охрид – продължаваме да поддържаме духа на селото

Село Охрид се намира в община Бойчиновци, област Монтана. То е красиво селце, дълго около 4 километра и в него живеят над 300 човека. Къщите са разположени по двата бряга на река Ботуня, в полите на планина Пъстрина. Според историците на място на селото е имало живот още по време на траките. По римско през него минавал оживен път от Лом и Оряхово за..

публикувано на 28.10.24 в 17:39

От 1977 до днес: Размисли за времето и радиото със Стойчо Стоев

В рубриката "Културен код", в навечерието на 1 ноември – Деня на народните будители, си припомняме спомени от миналото на програмата "Христо Ботев" чрез разказа на дългогодишния журналист и водещ Стойчо Стоев.  В интервю за Terra Култура, Стоев се връща към 1977 година – времето, в което започва своята професионална връзка с радиото , където често..

обновено на 28.10.24 в 14:34

Нови исторически маршрути в София: Разкази за изключителни жени

София – град, който носи женско име, все още няма паметници, посветени на исторически значимите жени, допринесли за обществото. Въпросът защо тези изключителни българки остават в забвение, е в основата на проекта HerStory, който цели да събуди интереса на съвременното общество към техните истории и постижения. В разговор с Веселина Панайотова ,..

обновено на 28.10.24 в 12:00

TEDxSofia 2024: В търсене на ново образование за новото време

На 1-ви ноември Домът на киното ще бъде домакин на TEDxSofia 2024 – събитие, което този път поставя акцент върху образованието.  За да надникнем зад темите, които ще бъдат обсъждани, разговаряхме с проф. д-р Десислава Бошнакова. В ефира на предаването "Нашият ден" тя сподели своята визия за нуждата от промяна в образователните модели и..

обновено на 28.10.24 в 10:50

Чудовището "Телеграм"

Тъмната страна на "чудовището" "Телеграм" – тайни групи за детска порнография, продажба на наркотици и други незаконни дейности – коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Никола Тулечки, лингвист, експерт по данни в "Онтотекст", част от екипа на Factcheck.bg и един от основателите на Сдружение "Данни за Добро" и Десислава Колева,..

публикувано на 28.10.24 в 10:45