Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

Снимка: bg.wikipedia.org

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага основите на село Боженци. Въпреки миграцията на местните жители към Габрово след Освобождението, която води до спад в търговията и занаятите в селото, това забавяне в развитието позволява да се съхрани автентичният възрожденски облик на Боженци.

На 6 септември 1964 г. селото е официално обявено за архитектурно-исторически резерват, с което започва и неговото опазване като част от националното културно наследство.

Директорът на архитектурно-историческия резерват "Боженци", Мирослав Йорданов, споделя в интервюто, че поддържането на къщите за гости е сериозно предизвикателство. Тези постройки, някои от които са на около 200 години, са запазили своя автентичен облик благодарение на качественото строителство и адекватната поддръжка през годините. "Външно те изглеждат така, както са изглеждали в миналото, но същевременно отговарят на всички съвременни изисквания", подчертава Йорданов.

През своите 12 години като директор на музея, той споделя, че не е имало сериозни инциденти, което отразява уважението и отношението на хората към съхраняваното културно наследство.

Йорданов приканва посетителите да не пропускат посещението на музея, където могат да се запознаят с историята на селото и неговите жители. "Постарали сме се да превърнем посещението в истинско преживяване, а не просто разглеждане на експонати", споделя той. В музея са внедрени интерактивни игри и прожекции на филми, които ангажират посетителите по модерен и увлекателен начин.

Йорданов припомня, че през 1964 г. Боженци е обявено за резерват именно защото е най-добре запазеното възрожденско село в България. Държавата инвестира значителни средства, което води до интензивни реставрационни дейности в продължение на 10 години, обхващащи почти целия сграден фонд на селото.

Последните сериозни ремонтни дейности в селото са осъществени през 2013 г., когато Община Габрово изпълнява мащабен проект за обновление. Тези усилия гарантират, че Боженци ще продължи да бъде жив свидетел на българската възрожденска култура и ще привлича туристи със своята автентичност и уникална атмосфера.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: Wikipedia
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Веселин Тенев

Съсипахте я тая държава – д-р Веселин Тенев за психичното здраве на света

Д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър. Живее в САЩ от 2007 година и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета в Айова. Психологическият механизъм за оцеляването, отговорността и прехвърляне на вината. Вината на държавата и манипулациите на народния гняв от страна на управляващите. За псевдосвободите, икономиките и религиите. От..

публикувано на 14.04.25 в 14:17

Импулсът в мен: Ученическата раница

Какво толкова носиш в нея, бе – питат всички родители. Да, говорим за ученическата раница, която доста тежи.  Този епизод на подкаста "Импулсът в мен" е посветен на тенденцията да ходим с раница всеки ден. Има такава мода, затова споделиме ползите с нашите слушатели. В ежедневието си много хора отдавна използват раници вместо дамски чанти,..

публикувано на 14.04.25 в 14:05

От пазара до кафенето – какво прави един квартал специален?

В новото издание на рубриката “Разговорът” фокусът пада върху кампанията " Символът на квартала" – инициатива на платформата #soSofia, която си поставя за цел да открои и запечата културната идентичност на 12 от най-емблематичните софийски квартали . За идеята, смисъла и очакванията зад проекта разказват Симона Василева от #soSofia и Виктор Топалов..

обновено на 14.04.25 в 11:34

След зимния сън: Мечките в Белица отново посрещат посетители

Паркът за мечки в Белица отваря врати за новия сезон. Първите обиколки за посетители започват днес от 12 часа. Паркът за реадаптация на танцуващи мечки край Белица – най-големият такъв парк в Европа – е открит на 30 май 2004 година. Как е преминал зимният сън на мечките, ни разказва Никола Попкостадинов, управител на парка, пред Теодора..

обновено на 14.04.25 в 10:24

Благоевградските ученици се запознават с историята на своя край

Регионалната библиотека "Димитър Талев" в Благоевград организира събитието за ученици "Запознай се с видни личности от Пиринския край ". Често тези събития са обвързани с годишнини от рождението на бележити личности. Този път завеждащата отдел "Краезнание" в библиотеката, Елза Кресничка, разказва пред Теодора Церовска за видната личност..

публикувано на 14.04.25 в 09:45