През август в "Нашият ден" припомняме едни от най-интересните разговори, прозвучали в ефира на предаването. Сред тях е този с 88-годишния Петър Шойлев, наскоро завършил докторантура във Факултета по журналистика на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Той доказва, че никога не е късно да се учиш и да се стремиш към нови върхове. Шойлев има дълъг и богат житейски опит. В ранните си години се интересува предимно от математика, а по-късно избира инженерството като своя професия. С времето обаче страстта към знанието го подтиква да завърши Икономическия институт и да се насочи към журналистиката. Впечатляващо е, че 60 години след началото на своя професионален път, той решава да се запише в специалност Журналистика – решение, взето почти случайно, когато придружава позната до университета.
След успешното завършване с отличен успех, Петър Шойлев се решава на следващата стъпка – докторантура. Темата му за изследване е свързана с карикатурата като средство за информация в пресата. Познанията му по няколко чужди езика му помагат да анализира международни източници в оригинал.
Петър Шойлев отправя силно послание към младите и не само: че никога не е късно да се учиш и да преследваш целите си. Според него образованието е ключово за по-голяма увереност и неуязвимост в съвременния свят. Въпреки че живее във Великобритания, Шойлев избира да продължи образованието си в България, вярвайки в качеството на българското образование.
С думите "Не се страхувайте – действайте. Не е грешка нищо, свързано с науката", Шойлев завършва своята вдъхновяваща история, доказвайки, че стремежът към знание и съвършенство не би трябвало да има възраст.
Слушайте разговора тук: Петър Шойлев: Не се страхувайте – действайте. Не е грешка нищо, свързано с науката
Снимки: БТАВ рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж Лондон. Темата, която обсъдихме, беше важността на включването на българския език сред матуритетните езици в образователната система на Великобритания и страните от ЕС. Каква е реалната перспектива за това..
На 6 май – Деня на храбростта и празника на Българската армия, Красимир Каракачанов, бивш вицепремиер и министър на отбраната, сподели в ефира на предаването "Нашият ден" своите възгледи за бойната слава на българската армия, съвременните предизвикателства пред сигурността и мястото на България в международните съюзи. "Всеки, който е минал по Алеята на..
С вход свободен от 10:00 до 17:00 ч. и празнична програма, Националният военноисторически музей ще отбележи 6 май – Ден на храбростта и празник на Българската армия . Гостите на музея ще имат възможност да разгледат постоянната хронологична и външната експозиция. Свободен ще бъде достъпът и до временните изложби: "Белезите на войната: загубеното..
На 6 май (вторник) от 9:30 до 17:00 ч. Музеят на авиацията – филиал на Националния военноисторически музей, ще отбележи Деня на храбростта и Празника на Българската армия с вход свободен, безплатен музеен тур и активности за деца . В деня на отворени врати гостите на музея ще имат възможността да разгледат постоянната вътрешна и външна експозиция,..
Ловът не е само изстрели, ловът е и грижа за природата и нейните обитатели. А докато обикалят поля и гори, за да нагледат хранилките, ловците пак могат да се сдобият с трофеи. И през тази година в Държавно ловно стопанство "Воден – Ири Хисар" се проведе "Преглед на паднали рога от благороден елен". За десети път над 5 тона рога, събрани само през..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
Над 90 прояви са включени в предстоящото 56-о издание на Софийски музикални седмици. За първи път в родния ефир директорът на фестивала Момчил Георгиев..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg