Изложба "Спирка София’70" с архивни фотографии от Панайот Бърнев в DOT София канят публиката между 3 септември и 5 октомври на разходка в един от най-колоритните района на столицата – Женския пазар. Фотографската експозиция поставя началото на серия от събития, свързани с опознаването и документирането на района, в който се намира сградата "Стара София", район "Възраждане" и най-старият пазар в града.
Изложбата е курирана от Тихомир Стоянов и съкурирана от галеристката Веселина Сариева и предлага уникален поглед към архитектурния, социалния и психологическия облик на живота в този район през 70-те години на XX век.
Фотографската разходка започва от 1975 г., когато камерата на Панайот Бърнев е запечатала моменти от строящата се тогава Централна гара в София. Продължава през Лъвов мост и пазар "Георги Кирков" – името на Женския пазар тогава и стига до ул. "Пиротска". Бърнев успява да улови тези моменти в непреднамерен и репортажен стил. Като фотограф той оставя след себе си над 7000 филма – голяма част, от които документират живота в столицата.
Уловените моменти показват разнообразни аспекти от живота на обикновените хора – сърцето и пулсът на всеки град, улавяйкси социалната динамика на времето. Храната и пазаруването на Женския пазар са заснети с автентичност и внимание към детайла. Кадрите разкриват и кварталния живот, изпълнен с човешки истории и взаимодействия.
В изложбата ще бъде представен и дигитализиран любителски филмов материал от 70-те години, предоставен от киноклуб "Супер 8", който допълва фотографиите и оживява човешките спомени от миналото.
Изложбата "Спирка София’70" е второто публично представяне на част от архива на Панайот Бърнев, дарен на фондация "Български визуален архов" от дъщеря му Милена Иванова. Архивът е изцяло дигитализиран от екипа на фондацията, което позволява да запазим и споделим ценни моменти от нашата история.
Изложбата се осъществява в сътрудничество с Българския визуален архив и Киноклуб "Супер 8".
Откриване: 3 септември, вторник, 18.00 – 20.00 ч.
Кураторски тур с Тихомир Стоянов: 14 септември, събота, 17.30 ч.
Финисаж на изложбата и разговор с Киноклуб Супер 8: 5 октомври, събота, 14.30 – 19.00 ч.
Панайот Бърнев е роден в Свищов, но от детските си години живее в центъра на София. Средното си образование завършва в Първа мъжка гимназия, след което записва "Математика" в Софийския университет "Св. Климент Охридски". През студентските си години се влюбва във фотографията, което определя посоката на неговата кариера. Творчеството му обхваща периода от 1950 до 1990 г. Голямата част от неговите снимки изобразяват начина на живот и архитектурата на София, включително развитието на района около Централна гара, Женския пазар, срутването на бившата Столична библиотека, ремонта на площад "Славейков" и др.
Снимки: Панайот БърневЕдна много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана...
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg