За борбата с разпространението на райски газ и употребата на наркотични вещества в Lege Artis разговаряме с д-р Юлиян Караджов, биохимик и експерт по наркотични вещества.
Промени в закона за здравето предвиждат пълната забрана на райски газ освен в посочени законово случаи. Столична дирекция на вътрешните работи извършва проверка за нерегламентирани реклами на райски газ на територията на всички училища. Това се случва, след като директорът на Втора английска гимназия подаде сигнал за стикери с QR кодове, насочващи учениците към нелегална продажба на райски газ – вещество, забранено по закон за лица под 18 години.
Борбата с употребата на наркотични вещества трябва да започне с борба срещу корупцията сред оказващите контрол власти, по думите на д-р Караджов. Като пример експертът посочва проверките в заведения, които са чиста формалност и са безрезултатни, тъй като собствениците биват предизвестени за акцията.
"Системата за контрол е някак много дълбоко издънена и корумпирана.", заявява д-р Караджов и допълва, че поради това 30-годишните усилия се провалят на всички фронтове. Дори да бъде приет закон, в който всичко да е прекрасно написано, той не би проработил, докато не бъде преборена корупцията в администрацията, полицията и прокуратурата.
Информационните кампании, които се разпространяват сред учениците, от една страна, информират, от друга страна, дезинформират, смята д-р Караджов. Те често съдържат пресилени, фалшиви твърдения, а децата са чувствителни към лъжата и спират да вярват още след първото преувеличение, по думите на специалиста.
Вредният ентусиазъм трябва да бъде заменен с внимателно подготвени послания, заявява д-р Караджов.
Нови видове наркотични вещества стават актуални. Д-р Караджов обръща внимание, че райският газ е известен вече повече от два века, но в последните години нанася тежки поражения, защото е твърде достъпен и хората го употребяват в огромни количества. По думите на специалиста няколко вдишвания годишно няма да се отразят на нечие здраве, но когато говорим за ежедневна и многократна употреба, организмът губи витамин B12. Без него нервната система не може да функционира правилно и се стига до форми на парализа, подчертава д-р Караджов. Този риск е безкрайно по-валиден за един детски организъм, който сега се формира, и нанесените щети са необратими, изтъква специалистът.
Тежък проблем представляват синтетичните стимуланти, които не са вкарани още в списъците, което означава, че юридически и технически тези наркотични вещества са легални, уточнява д-р Караджов. Например канабисът е отдавна известна дрога и специалистите знаят какво може и не може да причини тя на човешкия организъм. Една нова синтетична форма на канабиса обаче представлява неизвестна молекула, за която нищо не се знае на практика, заявява д-р Караджов. Който употребява тези нови синтетики, избягва закона, но сам се поставя в позицията на опитно зайче, а последиците може да бъдат фатални, по думите на биохимика.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..
Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..
Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..
Васил Русев, познат като Чайката, отново ни провокира с необикновеното си чувство за хумор и яркото си въображение в най-новата си книга "Наливни истории". Сборникът включва над тридесет напълно различни разкази и поеми , които разкриват парадоксалното и чудатото в живота, както и фантастичното и необяснимото, но винаги погледнати през призмата на..
На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как..
Обективно-аналитичен поглед към календарната 2024 г. в сферата "медицина и здравеопазване" отправихме заедно с д-р Стефан Константинов. Неговата ерудиция и..
В самия край на годината Едвин Сугарев отбеляза своята 70-годишнина с премиерата на новата си стихосбирка "Тезей в лабиринта". В Американския център на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg