За борбата с разпространението на райски газ и употребата на наркотични вещества в Lege Artis разговаряме с д-р Юлиян Караджов, биохимик и експерт по наркотични вещества.
Промени в закона за здравето предвиждат пълната забрана на райски газ освен в посочени законово случаи. Столична дирекция на вътрешните работи извършва проверка за нерегламентирани реклами на райски газ на територията на всички училища. Това се случва, след като директорът на Втора английска гимназия подаде сигнал за стикери с QR кодове, насочващи учениците към нелегална продажба на райски газ – вещество, забранено по закон за лица под 18 години.
Борбата с употребата на наркотични вещества трябва да започне с борба срещу корупцията сред оказващите контрол власти, по думите на д-р Караджов. Като пример експертът посочва проверките в заведения, които са чиста формалност и са безрезултатни, тъй като собствениците биват предизвестени за акцията.
"Системата за контрол е някак много дълбоко издънена и корумпирана.", заявява д-р Караджов и допълва, че поради това 30-годишните усилия се провалят на всички фронтове. Дори да бъде приет закон, в който всичко да е прекрасно написано, той не би проработил, докато не бъде преборена корупцията в администрацията, полицията и прокуратурата.
Информационните кампании, които се разпространяват сред учениците, от една страна, информират, от друга страна, дезинформират, смята д-р Караджов. Те често съдържат пресилени, фалшиви твърдения, а децата са чувствителни към лъжата и спират да вярват още след първото преувеличение, по думите на специалиста.
Вредният ентусиазъм трябва да бъде заменен с внимателно подготвени послания, заявява д-р Караджов.
Нови видове наркотични вещества стават актуални. Д-р Караджов обръща внимание, че райският газ е известен вече повече от два века, но в последните години нанася тежки поражения, защото е твърде достъпен и хората го употребяват в огромни количества. По думите на специалиста няколко вдишвания годишно няма да се отразят на нечие здраве, но когато говорим за ежедневна и многократна употреба, организмът губи витамин B12. Без него нервната система не може да функционира правилно и се стига до форми на парализа, подчертава д-р Караджов. Този риск е безкрайно по-валиден за един детски организъм, който сега се формира, и нанесените щети са необратими, изтъква специалистът.
Тежък проблем представляват синтетичните стимуланти, които не са вкарани още в списъците, което означава, че юридически и технически тези наркотични вещества са легални, уточнява д-р Караджов. Например канабисът е отдавна известна дрога и специалистите знаят какво може и не може да причини тя на човешкия организъм. Една нова синтетична форма на канабиса обаче представлява неизвестна молекула, за която нищо не се знае на практика, заявява д-р Караджов. Който употребява тези нови синтетики, избягва закона, но сам се поставя в позицията на опитно зайче, а последиците може да бъдат фатални, по думите на биохимика.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..
Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..
В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg