Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Палеонтологът Владимир Николов: Находището край Трън е прозорец към един изгубен свят

От 2 до 10 август тази година се проведе Седмата палеонтологична експедиция на Националния природонаучен музей при БАН до находището на динозаври и друга гръбначна фауна с къснокредна възраст край град Трън. В резултат на извършените от екипа дейности са събрани над 30 нови вкаменелости от гръбначни животни. Те ще позволят на палеонтолозите да разкрият повече детайли за това как е изглеждал животинският свят в района преди повече от 80 милиона години, съобщават от Националния природонаучен музей. Откритите фосилни находки са разнообразни, но и тази година най-многобройни са фрагментите от коруба на костенурки.
"Тази година продължихме нашите изследвания за седма поредна година край град Трън и успяхме да открием нови вкаменелости от животни, които са живели по тези земи от преди повече от 80 милиона години", съобщава в предаването "Следобед за любопитните" гл. асистент Владимир Николов от Природонаучния музей към БАН. 
Открихме, допълва той, кости от едри влечуги, зъби от крокодили, много фрагменти, сред които и запазени коруби от костенурки, зъби от риби, които днес не се срещат в Европа, а в северните части на Америка, наричат се панцерни щуки, кости от жаби и едни фосили, които тепърва ще изследваме и разучаваме, но ще се окажат фосили от насекоми от ерата на динозаврите. 
Това, според палеонтолога, говори, че край Трън и в района е съществувала една изключително богата екосистема и говори за живот отпреди толкова милиони години, а това от научна гледна точка ще подпомогне запълването на информацията за живота по онова време по тези земи, как се е формирал и развивал.
гл. асистент Владимир Николов
Находището край Трън палеонтологът Владимир Николов определя като "прозорец към един изгубен свят", за който само преди 20 години, не само в България, никой не е предполагал. 
През 2017 година доц. Латинка Христова, Ралица Богданова и доц. Николай Симов за първи път посещават находището край Трън и от тогава вече 7 години там продължават проучванията, като вече са открити останки от безгръбначни и гръбначни животни, разказва още Владимир Николов.
Трудно се финансират тези проучвания, признава палеонтологът. Събраният материал учените ще проучват и изследват поне следващите 7 години. Интересен факт е, че в скалата, в която е намерена костта, са откривани единствено останки от земноводни и риби, и то при изследване на седиментни проби в лабораторни условия. 
Откритите тук останки от динозаври са от тревопасни представители, съобщава гл. ас. Владимир Николов. Това са два различни представители на растително ядните динозаври, единият е титанозавър, това е един от дългошиестите динозаври, като някои от тях са най-големите животни – бродили по сушата, уточнява ученият.  
Откритият тук представител, разказа в "Следобед за любопитните" Владимир Николов, не е толкова едър, защото по онова време Европа е била обширен архипелаг от различни по размери  острови. Покрай този вид, допълва ученият, са се навъртали други тревопасни представители от типа на орнитопозите, но какви точно – ще описваме тепърва. Той се надява продължаването на изучаването на находището в Трънско да доведе и до нови открития.
Целия разговор на Ани Костова с гл. ас. Владимир Николов от Природонаучния музей в БАН можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – Национален природонаучен музей към БАН, БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51