Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани страни, за да обсъдят открито напредъка в грижите за пациентите и качеството на живот на хората с хемофилия и други нарушения на кръвосъсирването.
През 2024 г. конференцията ще бъде официално открита от Мигел Крато, президент на Европейския хемофилен консорциум, Йордан Недевски, президент на Българската асоциация по хемофилия, д-р Галя Кондева, министър на здравеопазването на Република България, както и доцент Атанас Банчев, детски хематолог и водещ специалист в лечението на деца с хемофилия в България.
В интервю за "Lege Artis", Йордан Недевски, президент на Българската асоциация по хемофилия и баща на дете с хемофилия, сподели своите впечатления за предстоящата конференция и значението ѝ за пациентите и медицинските специалисти. Той подчерта, че акцентите на конференцията традиционно включват най-новите постижения на медицинската наука и как те могат да бъдат приложени в практиката, за да осигурят по-качествено лечение и по-добър живот за хората с хемофилия.
"Новостите, които навлизат в лечението на хемофилията, не интересуват само медицинските специалисти, но и представителите на пациентската общност. Тази конференция е една от малкото възможности, когато тези две общности се събират на едно място, за да обсъдят важните въпроси", отбелязва Недевски.
По въпроса за мястото на България в лечението на хемофилията, Недевски споделя, че страната се намира на сравнително добро ниво в прилагането на добри практики. "Винаги има какво още да се желае, но що се отнася до лечението на децата с хемофилия, стандартите в България не отстъпват на тези в останалите страни." Той обаче отбелязва, че все още съществуват предизвикателства за решаване, особено при по-възрастните пациенти.
Чуйте в звуковия файл.
"Нашият ден" предлага на своите слушатели втора част на интервюто с Александра Белинова-Морган, правнучка на една от най-видните личности в българската история – Ивaн Евстратиев Гешов – български министър-председател, един от основателите на Българското книжовно дружество; директор в БНБ, чийто подпис стои под първата емисия български левове...
За потенциала на ЛАРП (форма на ролева игра) да се използва за обучение, подобряване на комуникацията, работата в екип, взимането на решения и други полезни неща разговаряме във "Време за наука" с Илина Конакчиева , автор на учебно помагало за използване на ЛАРП игри в образованието. ЛАРП е съкращение от английското понятие Live Action Role..
Какво ни казва за променящия се свят на производителния труд изследването Broken class, Broken Glass – разговор във "Време за наука" с антрополога д-р Димитра Кофти. Д-р Кофти базира своите изследвания на теренни проучвания в България и Гърция. Тя е автор на докторантско изследване върху променящите се трудови отношения в контекста на..
Българите имат малко познания и недобра преценка по отношение на тегленето, оползотворяването и управлението на изтеглен кредит. Поне това казва статистиката, според която един на всеки трима работещи има проблемен дълг. Какво е да си длъжник в България? Кой и как трябва да помогне на хората, изпаднали в неплатежоспособност, да си "стъпят на..
На 22 април 1970 г. в САЩ за първи път е отбелязан Денят на Земята. В проявите тогава се включват повече от 20 милиона американци от всички краища на страната. Като резултат от това събитие се оформя мощно движение в защита на околната среда и са приети законите за чист въздух и чиста вода на САЩ. Идеята е да се привлече вниманието на хората към..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
В "Нашият ден" се срещаме с Ани Йовева – дизайнер на шевици. Тя е родена в Самоков, рисува от най-ранна детска възраст, а учителката ѝ в гимназията я..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg