Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Розалин Шмих: Бездомните кучета не падат от небето

Откъде идват бездомните кучета? На този въпрос се опитва да даде отговор фотоизложбата "Създадени от нас", организирана от "Бандата на 1500-те". Изложбата може да бъде видяна до 13 октомври в градинката на "Кристал" и е фокусирана върху темата за бездомните кучета и динамиката на този проблем в България. Какви са причините за това явление и кои са правилните пътища за справяне с него – в разговор с Розалин Шмих, създател на "Бандата на 1500-те", която представя своите виждания в предаването "Нашият ден".

"Кръстихме така изложбата, защото решихме, че за всички нас, които се занимаваме с тази кауза, тези неща са очевадни. Не мислим много за тях, но си дадохме сметка, че "очевадните" причини не винаги са толкова очевидни за всички", споделя Шмих. Според нея, основният източник на проблема с бездомните кучета не е случаен – "те не падат от небето, те са резултат от наши действия“. Целта на изложбата е именно да покаже тези действия и да насърчи всеки човек да предприеме елементарни стъпки, за да допринесе за ден, в който няма да има бездомни животни.

"Отговорът на въпроса откъде идват бездомните кучета, може би е – идват от човешката безотговорност", казва тя. В частност, ако говорим за институциите, Шмих отбелязва, че основният проблем е липсващият контрол. Тя подчертава, че кастрационните кампании, които всяка община трябва да предприема, съществуват от доста време и в много случаи работят. "Слава Богу, работят", коментира тя, но също така признава, че "след толкова години трябваше изобщо да няма кучета".

Розалин Шмих

Проблемът, според Шмих, е в това, че кастрационните програми се изпълняват "на парче" – днес в един квартал, утре в друг – и липсва цялостна структура и координация, което ограничава ефективността им.

"Много от кучетата обаче се озовават в най-големия приют в България, откъдето няма излизане, ако кучето не бъде осиновено. Тези приюти постоянно са пълни", отбелязва Шмих. Това подчертава необходимостта от по-голяма ангажираност както от страна на институциите, така и от обикновените хора.

Интересно сравнение Шмих прави с Германия, където, според нея, бездомни кучета по улиците почти не се срещат. "Ако случайно се появи, понеже е много необичайна гледка, веднага някой гражданин ще се обади на 112", обяснява тя. Този пример е илюстрация за активната гражданска позиция, която липсва в България.

Изложбата предлага уникална симбиоза между текст и кадър. "Това са много въздействащи кадри, които показват нагледно всичко", заключва Шмих, като призовава обществото да обърне внимание на проблема и да поеме активна роля в неговото решаване.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
IV издание на Градски фестивал на семената

Градски фестивал на семената

На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..

публикувано на 09.04.25 в 17:39

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05