На 7 октомври, в Националния исторически музей, се проведе международният форум "История и бъдеще – световно културно наследство на България и Италия". Това беше второто издание на събитието, което се състоя след успеха на миналогодишния форум. Както и преди, събитието събра множество приятели и съмишленици, включително представители на административната и политическата власт, италианското посолство и неговите структури.
Миналогодишният форум бе иницииран от нейно превъзходителство, посланичката на Италия в София – Джузепина Зара. Основната му цел беше обмен на опит и добри практики по отношение на обектите, включени в световното културно наследство на ЮНЕСКО.
Тази година събитието отново бе организирано в сътрудничество с италианското посолство в България, Италианския културен институт, Италианската агенция за външна търговия, както и с Камарата на архитектите в България.
В ефира на предаването "Нашият ден" гостуваха г-жа Мария Маца, директор на Италианския културен институт в София, и г-н Франческо Фоскино, който отговаря за кадастъра на културното наследство в обекта на ЮНЕСКО в община Матера, Италия. Преводът бе осъществен с помощта на г-жа Петя Кисьова.
Г-жа Мария Маца обяви важна новина в ефира на предаването, а именно че през 2025 г. Световният комитет за световното културно наследство на ЮНЕСКО ще се събере в София. В месеците юни и юли на 2025 г. България ще бъде домакин на това събитие, което ще предостави уникална възможност страната да представи своите обекти пред световната общност.
Г-жа Маца сподели и за вече проведения форум: "Със сигурност това не е идея, която се ражда сутринта и се организира на следващия ден, защото Италия и България си сътрудничат от много години. На много нива – културни, артистични и други."
Тя също така подчерта, че посланичката на Италия е изиграла ключова роля в активирането на цяла система от хора и институции, които са се включили в тези събития. Особено внимание тя обърна на форума в Брацигово, посветен на реставрацията и съхраняването на културно-артистичното наследство: "От две години в България пристигат специалисти по реставрация от Италия и провеждат уъркшопове, с цел създаване на училище на високо ниво за реставратори, използващо италианския ноу-хау, защото Италия е на челни позиции в тази област."
Г-н Франческо Фоскино разказа в ефира за уникалността на Саси ди Матера, обект на ЮНЕСКО в Италия. "Става въпрос за исторически център, издълбан в скалите. През 1950 г. обаче всички хора, живеещи в историческия център, бяха евакуирани, и Матера се превърна в жив град с мъртъв център," сподели той. Според него включването на обекта в списъка на ЮНЕСКО е било от съществено значение: "Градът беше включен в списъка, защото има много различна урбанистика от всеки друг град."
Чуте разговора в звуковия файл.
Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена. Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..
За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..
На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..
Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg