Kакви са най-често срещаните заплахи при потапящите технологии (immersive experience) и как могат да бъдат управлявани рисковете, свързани с личната неприкосновеност и сигурността на потребителите?
За киберзаплахите и разширената реалност разговаряме във "Време за наука" с Момчил Алексиев, основател на първата българска платформа за VR, както и с Антон Пулийски, юрист с десетгодишен опит в сферата на иновациите и компютърната сигурност. Двамата гости разказват за събитието "Cybersecurity and Safety in Emerging Tech Trends", организирано съвместно от XR Talks и Cyber Security Talks Bulgaria, което ще се проведе в месеца на киберсигурността – на 15 октомври.
Алексиев споделя целта на организаторите: "Най-важното нещо е, че искаме да представим новите технологии – как те се помещават в нашата култура и каква технологична рамка обитаваме."
За най-често срещаните заплахи в immersive experience-a, управлението на рисковете, свързани с личната неприкосновеност и сигурността на потребителите в XR средите и добрите практики в киберсигурността ще говори гост-лекторът Валентино Мегале от Rome Business School.
Пулийски допълва: "Нашият професионален свят отдавна е свързан с тези технологии. Искаше ни се тези контакти да ги споделим с широката общественост, тъй като технологиите, за които говорим, ще определят облика на бъдещия ден. Вече няма въпрос дали ще бъдат, а кога. В България, въпреки че изоставаме в технологично отношение, също навлизат въпросните технологии."
По думите на двамата гости виртуалната реалност е пространство, което предизвиква мозъка към преживяване в нова когнитивна плоскост. Ето защо и опасностите, познати от двуизмерния свят на мобилните телефони, биха били по-непосредствени във виртуалната реалност.
Затова, според Алексиев и Пулийски, хората трябва да са информирани какво може да се прави посредством технологиите днес, какво пространствено разбиране и каква интерактивност от разстояние се осъществяват във виртуалната реалност. Тези иновативни технологии вече имат доказано полезно приложение в образованието и медицината.
Месец октомври фокусира световното внимание върху темата за киберсигурността, като в страната ни също ще се проведат събития и демонстрации, свързани с "потапящите технологии".
Събитието, на което гост ще бъде Валентино Мегале, предстои на 15 октомври от 17:30 в Ректората на Софийския университет.
Онлайн регистрация за присъствие може да бъде направена тук.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Използвахме това словосъчетание с житейски и медицински привкус в диалога ни с проф. Цветалина Танкова – ендокринолог, преподавател, учен и изследовател на диабета. Поставихме акценти върху прословутото "коварство" на болестта, която протича без симптоми, без болка и няма изявена клинична картина. Коментирахме и последиците от захарната болест и..
Специално училище за ученици с нарушено зрение "Проф. д-р Иван Шишманов", гр. Варна, е открито през 1905 г. в София, като Държавен институт за слепи. Първият директор на ДИС е д-р п.н. Стойчо Донев, който е и родоначалник на българската специална педагогика за зрително затруднени. Д-р Донев е човекът, адаптирал Брайловата азбука на български..
Днешните абитуриенти са децата, на които се наложи още в 7. клас – в ключовия момент за кандидатстване в гимназия – да преминат към онлайн обучение. По-късно, когато вече влязоха в гимназия, отново останаха по домовете си, без възможност да се запознаят с новите си учители и съученици. Въпреки това се адаптираха, устояха. Дори до вчера не беше сигурно..
Повод за разговора с проф. Андрей Бояджиев, ръководител на Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет и проф. Искра Христова в предаването "За думите" са 41-вите Кирило-Методиевски четения на Катедрата и 45-ата годишнина от създаването ѝ. Създаването на Катедрата по кирилометодиевистика е първият опит да се съчетаят в едно..
Алтернативни ли са алтернативните методи на земеделие или са вече единствената устойчива възможност за човечеството да отглежда храната си, и какви, не на последно място, са причините за възникването им? Радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава аудиторията с историята, практиките и причините за възникването на движенията за..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
Сила, власт, война, опозиция, подигравки и сексуалност – всичко това се смесва във войнствената природа на човешкото състояние. Там, където се ражда и..
За трети път спектакълът "Елементарните частици" на Народния театър – интерпретация на режисьора Крис Шарков по едноименния роман на Мишел Уелбек – излиза..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg