Форум за мозъчните заболявания се провежда днес (9 октомври) в столицата. Организатор на събитието е фондация "Съвет за мозъчно здраве", с чийто председател проф. д-р Николай Габровски разговаряме в Lege Artis.
Мозъчните заболявания обхващат широк спектър от диагнози в три медицински специалности – неврология, неврохирургия и психиатрия, уточнява проф. Габровски.
Фондация "Съвет за мозъчно здраве" насочва дейността си не само към сферата на мозъчните заболявания, но и към състояния, които не се дефинират като болести, но представляват индивидуален или социален проблем. Като пример проф. Габровски посочва хроничното безсъние или хроничното главоболие, които се отразяват върху качеството на живот.
Общественото внимание трябва да бъде насочено към различните заболявания на мозъка, които са сложни за разбиране, по думите на проф. Габровски. В широката група от мозъчни болести влизат инсултите, туморните образувания, психиатричните диагнози. Статистиката сочи, че в Европа масово населението страда от ненормално функционираща нервна система, подчертава проф. Габровски.
"В България здравеопазването извървява своя нелек, но добър път на постоянно развитие и инвестиции", казва специалистът и допълва, че у нас липси има в социалния аспект на здравната сфера.
Целта на днешния форум е да огледа общата картина, свързана с мозъчните заболявания у нас, и да поднесе експертизата на специалисти в областта. Освен медицински лица ще присъстват пациенти, политически и финансови представители от НЗОК и МЗ.
Проф. Габровски апелира за работа по програма за мозъчните заболявания, както и за провеждане на информационна кампания сред обществото.
Чуйте повече по темата в звуковия файл:
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg