Форум за мозъчните заболявания се провежда днес (9 октомври) в столицата. Организатор на събитието е фондация "Съвет за мозъчно здраве", с чийто председател проф. д-р Николай Габровски разговаряме в Lege Artis.
Мозъчните заболявания обхващат широк спектър от диагнози в три медицински специалности – неврология, неврохирургия и психиатрия, уточнява проф. Габровски.
Фондация "Съвет за мозъчно здраве" насочва дейността си не само към сферата на мозъчните заболявания, но и към състояния, които не се дефинират като болести, но представляват индивидуален или социален проблем. Като пример проф. Габровски посочва хроничното безсъние или хроничното главоболие, които се отразяват върху качеството на живот.
Общественото внимание трябва да бъде насочено към различните заболявания на мозъка, които са сложни за разбиране, по думите на проф. Габровски. В широката група от мозъчни болести влизат инсултите, туморните образувания, психиатричните диагнози. Статистиката сочи, че в Европа масово населението страда от ненормално функционираща нервна система, подчертава проф. Габровски.
"В България здравеопазването извървява своя нелек, но добър път на постоянно развитие и инвестиции", казва специалистът и допълва, че у нас липси има в социалния аспект на здравната сфера.
Целта на днешния форум е да огледа общата картина, свързана с мозъчните заболявания у нас, и да поднесе експертизата на специалисти в областта. Освен медицински лица ще присъстват пациенти, политически и финансови представители от НЗОК и МЗ.
Проф. Габровски апелира за работа по програма за мозъчните заболявания, както и за провеждане на информационна кампания сред обществото.
Чуйте повече по темата в звуковия файл:
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания..
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира..
Тази вечер в Първо студио на БНР можете да чуете един концерт, който е едновременно стойностен, важен и необикновен. Камерни творби от Лазар Николов, като..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg