Форум за мозъчните заболявания се провежда днес (9 октомври) в столицата. Организатор на събитието е фондация "Съвет за мозъчно здраве", с чийто председател проф. д-р Николай Габровски разговаряме в Lege Artis.
Мозъчните заболявания обхващат широк спектър от диагнози в три медицински специалности – неврология, неврохирургия и психиатрия, уточнява проф. Габровски.
Фондация "Съвет за мозъчно здраве" насочва дейността си не само към сферата на мозъчните заболявания, но и към състояния, които не се дефинират като болести, но представляват индивидуален или социален проблем. Като пример проф. Габровски посочва хроничното безсъние или хроничното главоболие, които се отразяват върху качеството на живот.
Общественото внимание трябва да бъде насочено към различните заболявания на мозъка, които са сложни за разбиране, по думите на проф. Габровски. В широката група от мозъчни болести влизат инсултите, туморните образувания, психиатричните диагнози. Статистиката сочи, че в Европа масово населението страда от ненормално функционираща нервна система, подчертава проф. Габровски.
"В България здравеопазването извървява своя нелек, но добър път на постоянно развитие и инвестиции", казва специалистът и допълва, че у нас липси има в социалния аспект на здравната сфера.
Целта на днешния форум е да огледа общата картина, свързана с мозъчните заболявания у нас, и да поднесе експертизата на специалисти в областта. Освен медицински лица ще присъстват пациенти, политически и финансови представители от НЗОК и МЗ.
Проф. Габровски апелира за работа по програма за мозъчните заболявания, както и за провеждане на информационна кампания сред обществото.
Чуйте повече по темата в звуковия файл:
"Нашият ден" предлага на своите слушатели втора част на интервюто с Александра Белинова-Морган, правнучка на една от най-видните личности в българската история – Ивaн Евстратиев Гешов – български министър-председател, един от основателите на Българското книжовно дружество; директор в БНБ, чийто подпис стои под първата емисия български левове...
За потенциала на ЛАРП (форма на ролева игра) да се използва за обучение, подобряване на комуникацията, работата в екип, взимането на решения и други полезни неща разговаряме във "Време за наука" с Илина Конакчиева , автор на учебно помагало за използване на ЛАРП игри в образованието. ЛАРП е съкращение от английското понятие Live Action Role..
Какво ни казва за променящия се свят на производителния труд изследването Broken class, Broken Glass – разговор във "Време за наука" с антрополога д-р Димитра Кофти. Д-р Кофти базира своите изследвания на теренни проучвания в България и Гърция. Тя е автор на докторантско изследване върху променящите се трудови отношения в контекста на..
Българите имат малко познания и недобра преценка по отношение на тегленето, оползотворяването и управлението на изтеглен кредит. Поне това казва статистиката, според която един на всеки трима работещи има проблемен дълг. Какво е да си длъжник в България? Кой и как трябва да помогне на хората, изпаднали в неплатежоспособност, да си "стъпят на..
На 22 април 1970 г. в САЩ за първи път е отбелязан Денят на Земята. В проявите тогава се включват повече от 20 милиона американци от всички краища на страната. Като резултат от това събитие се оформя мощно движение в защита на околната среда и са приети законите за чист въздух и чиста вода на САЩ. Идеята е да се привлече вниманието на хората към..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
Последното заглавие в репертоара на театър "Възраждане" е приказката "Бременските музиканти" по братя Грим. В тази адаптация на класическия текст..
"Отвъд и вътре в спомена" е изложбата, която Долорес Дилова представя в галерия "Българи". Експозицията включва два цикъла, които изобразяват..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg