Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кирил Дамянов: Българското приобщаващо образование не е по-различно от българското общество

Снимка: личен архив

"Уверявам ви, в рамките на следващите месец-два ще започнат подписки на родители срещу такива деца и задаващи се проблеми с първокласници защото, аз ви казах, това са между 3 и 11% в световен мащаб. Трудно се признава фактът, че тези деца имат обучителни затруднения защото те нямат дефицити и увреждания в обичайния вид, в който сме свикнали да ги виждаме. Някои от тези деца са и в групата на гениите и ние като общество сме им длъжници защото именно заради митовете, заради стигмата и заради обобщаващите концепции спрямо тях, те не получават това приобщаващо образование, на което имат право всички деца." Това каза в началото на учебната година Ася Манджукова Стоянова, председателка на сдружение "Нетипичен ум – СДВХ" в предаването "Познати и непознати" от 7.10 т.г.

Обаче, уви, сгреши с времето. Не след месец-два, а още в първата седмица-две в медиите гръмнаха два скандала с деца със Синдром на дефицит на внимание и хиперактивност (СДВХ). Откровено казано, може и да са повече, но само два получиха гласност – засега.
Гръмна и друг скандал. Две момичета се сбиха заради обида на етническа основа.

На пръв поглед случаите са с много различни поводи, но всъщност показващи една и съща нужда – нужда от приобщаващо образование. Заприобщаващото образование отвъд специалните образователни потребности говорихме в последното издание на "Познати и непознати". Наш събеседник беше университетския преподавател и национален координатор за България в Съвета на представителите на страните членки в Европейската агенция за специални образователни потребности и приобщаващо образование Калоян Дамянов, който е и директор на Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование – София-град. Какво не достига на българското приобщаващо образование – с този въпрос започна разговорът ни.

Съвсем наскоро Калоян Дамянов публикува студия "Приобщаващо образование и културна идентичност при учениците от ромски произход в училищна среда". Затова продължихме разговора с въпроси за приобщаващото образование и учениците с различен етнически произход. Разбира се, не подминахме и темата за речта на омразата и влиянието на родителите върху поведението на децата. Чуйте останалата част от разговора ни в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нина Димитрова: В Китай "се задявах" с роботи-сервитьори

Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по света. За любителите на статистиката ще спомена, че нейният "Шинел" по Гогол е хит две поредни години и е в класацията "Топ 20" на най-добрите събития на най-големия световен фестивал на изкуствата в..

публикувано на 16.02.25 в 15:10
Доц. Ирина Вутова

Доц. Ирина Вутова: Трябва да готвим децата да бъдат грамотни хора

Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев да се въведе задължителна матура по математика в края на 12 клас. "Идеята не е добра, защото ние се опитваме да подобряваме лошите резултати, но това не става с въвеждането на нови изпити или..

публикувано на 15.02.25 в 09:15

Да караш колело върху тел над джунгла в Мавриций

Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но неведомите пътища Господни не само ме отведоха отново там, ами ме впуснаха в екстремно приключение в La Vallee des Couleurs Nature Park – Природния парк "Цветната долина". 450-те акра на парка навремето..

публикувано на 14.02.25 в 17:10

На 14 февруари отбелязваме Успение Кирилово

Споровете кой от двамата светци заслужава да бъде честван на 14 февруари - нашенският Трифон Зарезан или чуждоземният св. Валентин – изглежда поутихнаха, примирявайки традицията с глобално комерсиалното съвремие. Или просто напоследък избледняха пред актуалните ни местни проблеми и световните катаклизми. 14 февруари обаче неотменно, макар и не..

публикувано на 14.02.25 в 07:45

Модернистична Европа в артистична България

В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век" – едно художествено събитие, което с визията и находките си зададе нов поглед върху начина, по който модернистична Европа присъства в..

публикувано на 12.02.25 в 17:39