"Уверявам ви, в рамките на следващите месец-два ще започнат подписки на родители срещу такива деца и задаващи се проблеми с първокласници защото, аз ви казах, това са между 3 и 11% в световен мащаб. Трудно се признава фактът, че тези деца имат обучителни затруднения защото те нямат дефицити и увреждания в обичайния вид, в който сме свикнали да ги виждаме. Някои от тези деца са и в групата на гениите и ние като общество сме им длъжници защото именно заради митовете, заради стигмата и заради обобщаващите концепции спрямо тях, те не получават това приобщаващо образование, на което имат право всички деца." Това каза в началото на учебната година Ася Манджукова Стоянова, председателка на сдружение "Нетипичен ум – СДВХ" в предаването "Познати и непознати" от 7.10 т.г.
Обаче, уви, сгреши с времето. Не след месец-два, а още в първата седмица-две в медиите гръмнаха два скандала с деца със Синдром на дефицит на внимание и хиперактивност (СДВХ). Откровено казано, може и да са повече, но само два получиха гласност – засега.
Гръмна и друг скандал. Две момичета се сбиха заради обида на етническа основа.
На пръв поглед случаите са с много различни поводи, но всъщност показващи една и съща нужда – нужда от приобщаващо образование. Заприобщаващото образование отвъд специалните образователни потребности говорихме в последното издание на "Познати и непознати". Наш събеседник беше университетския преподавател и национален координатор за България в Съвета на представителите на страните членки в Европейската агенция за специални образователни потребности и приобщаващо образование Калоян Дамянов, който е и директор на Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование – София-град. Какво не достига на българското приобщаващо образование – с този въпрос започна разговорът ни.
Съвсем наскоро Калоян Дамянов публикува студия "Приобщаващо образование и културна идентичност при учениците от ромски произход в училищна среда". Затова продължихме разговора с въпроси за приобщаващото образование и учениците с различен етнически произход. Разбира се, не подминахме и темата за речта на омразата и влиянието на родителите върху поведението на децата. Чуйте останалата част от разговора ни в звуковия файл.
2 юли 1776 г. Тринадесетте британски колонии в Северна Америка на Континенталния си конгрес обявяват, че повече няма да се подчиняват на Британската империя. На 4 юли Тринадесетте подписват Декларацията за независимост – денят става национален празник на новообразуваните Съединени щати. Събития, които тогава не получават дължимото им внимание,..
Връзката между храната и здравето е двупосочна. Човешкото тяло е уникално и то реагира на всяка храна по уникален начин. Храната, е субстрат на енергията, на хранителните вещества, на здравето и на болестта. Това твърди хранителният терапевт Яна Данаилова в предаването "Следобед за любопитните". "Това, което ядем, както сме приготвили храната си,..
Китай безкрай! Колкото и да обикаляме из азиатската държава, все ще се натъкнем на нещо ново и непознато. А ако сте решили да я посетите за първи път, с книгата на Иолина Василева "С обич от Китай" или с постовете ѝ от едноименната страница във Фейсбук определено ще тръгнете по-подготвени. Красивата русокоса дама е създала увлекателен наръчник,..
Ако образованието беше кораб, можем ли да сменим изгнилите и пробити части, докато той е в открити води, движейки се към нови хоризонти? Това метафорично сравнение поставя пред нас предизвикателството да мислим как да обновим и реформираме образователната система, без да спираме нейния ход. Този въпрос зададохме на доц. Силвия Борисова –..
"Чрез участието си в 33-тата полярна експедиция тази година успях да реализирам една от своите мечти – да работя на едно от най-труднодостъпните места на остров Ливингстън, където е българската полярна база, нос Барнард", разказва в предаването "Следобед за любопитните" гл. ас. д-р Стефан Велев. "Там, заедно с моя адаш и колега Стефан, прекарахме 11..
До 28 юли трябва да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните..
"Глад 2.0" е изложбата, с която Националният военноисторически музей ще отбележи своята 109-годишнина. Откриването е на 3 юли, а на 4 юли е предвиден..
От 3 до 14 юли в галерия "Интро" в София ще бъде представена изложба на проекта "Home". Проектът "Дом" е интердисциплинарен културен продукт с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg