Според доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, публикуван през април, е отчетен тревожен ръст от 100% на опитите за самоубийства сред учениците. Този шокиращ факт бе обсъден от проф. д-р Елена Иванова, психиатър в Клиниката по детска психиатрия "Св. Никола" на УМБАЛ "Александровска", в интервю за предаването Lege Artis.
Проф. Иванова посочи, че отбелязването на 10 октомври като Световен ден на психичното здраве предоставя важна възможност да се постави фокус върху проблемите, свързани с психичното здраве на младите хора. Тя подчерта, че ранната диагностика и терапия са от ключово значение за превенцията на психични разстройства в по-късна възраст.
"Обществото ни дължи подкрепа на младите хора", заяви проф. Иванова, споменавайки данни от Национална кампания, проведена през 2021 г. в сътрудничество с УНИЦЕФ – България. Кампанията, озаглавена "Отвън усмивките, как си всъщност?", показа, че около 11% от децата и юношите на възраст между 10 и 18 години проявяват признаци на психични разстройства. Това означава, че около всяко пето дете е засегнато от така наречените интернализирани разстройства като депресия и тревожност.
Един от основните проблеми, по думите на проф. Иванова, е стигмата, свързана с психиатричните диагнози. Много семейства възприемат диагнозата като "етикет" или "присъда", която ги отделя от останалите. Тя сподели, че този подход затруднява получаването на необходимата специализирана помощ за децата.
Периодът на юношеството е критичен за психичното здраве, посочи още тя. Това е време на пубертетни промени и психична реорганизация, при което минали травми могат да се възродят и проектират в настоящето. Ако тези преживявания не бъдат правилно обработени, юношеството може да се превърне в особено труден етап.
Освен това, в този период се променя възприятието на младите хора за родителите, което често води до депресивни мисли и влошено емоционално състояние. Проф. Иванова отбеляза, че младите хора често експериментират със смъртта в своите мисли и действия, затова е от решаващо значение да се осигури психологическа подкрепа както за тях, така и за техните семейства.
Накрая тя подчерта колко важно е внимателното наблюдение на това как юношите възприемат различните събития в живота си. Понякога ситуации, които изглеждат незначителни на възрастните, могат да бъдат изключително травматични за младите хора. Притискането от страна на връстниците също играе значителна роля и може да представлява сериозна заплаха за тяхното психично здраве.
Тревожните данни и анализите на специалисти като проф. Иванова подчертават необходимостта от внимание и подкрепа за младите хора в техните трудни етапи на развитие.
Чуйте разговора в звуковия файл.
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg