Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да се предпазим от фишинг атаки и да запазим личната си информация в интернет?

| обновено на 25.10.24 в 11:36
Снимка: Pixabay

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" беше разгледана темата за киберсигурността, като специален гост беше Теодора Енева, оперативен директор на сдружение "Стартъп Фактори". В разговора тя сподели полезни съвети как да разпознаем фишинг атаките и да защитим личната си информация онлайн.

Енева обясни, че фишинг атаките често се осъществяват чрез съобщения, които на пръв поглед изглеждат като от доверен източник. Те съдържат покани да натиснем линк, който води към измамнически сайт. На такъв сайт потребителите могат да бъдат подмамени да въведат лични данни, включително номера на кредитни карти. Според Енева важно е да избягваме подобни линкове и винаги да проверяваме дали източникът на съобщението е легитимен.

Друг важен метод за защита е настройването на профилите ни в социалните мрежи. Енева подчерта, че е важно информацията, която се вижда от нашите профили, да бъде достъпна само за най-близките ни хора. Правилните настройки за поверителност могат да предпазят личните ни данни от нежелано внимание и злоупотреби.

Не на последно място, тя акцентира и върху важността на уникалните пароли за всеки акаунт. Използването на различни и сложни пароли значително намалява риска от хакерски пробиви, дори ако дадена парола бъде компрометирана.

Тези основни принципи за киберсигурност са лесни за изпълнение и могат да осигурят спокойствие и безопасност на всеки в дигиталното пространство.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Мира Христова и Милена Милева-Дрончева (вдясно)

Милена Милева-Дрончева: За малкото училище и малкото дете с любов

Директорката на 98-о начално училище "Св. Св. Кирил и Методий" в София – Милена Милева-Дрончева, с радост гостува в ефира на "Семейно радио", за да представи голямото и щастливо семейство на единственото общинско начално училище в София. Основано през далечната 1885 година, школото преминава изпитанията на вековете, за да привлича днес деца..

публикувано на 19.05.25 в 18:02

За птичките божии

Опазването на околната ни природа винаги е било сред интересите на водещите на "И рибар съм, и ловец съм" и то не само защото ловците и риболовците са призвани, а и задължени, да работят в тази посока.  Както повечето от тях, Росен Мирчев и Асен Масларски го правят с душа и сърце.  Те с удоволствие гостуваха на Спасителния център за диви животни..

публикувано на 19.05.25 в 16:25
Деян, Луиза, Цветана Сапова и Карина

Тийнейджърът в мен: Цветана Сапова

Наш гост е един млад човек, който спокойно можем да наречем инфлуенсър. Тя работи  като водеща в БГ Радио. В профила си в социалните мрежи не се притеснява да споделя за личните си проблеми с хранителните разстройства, като превръща споделеното в мисия да помага и да дава кураж на други тийнейджъри, които не знаят къде да потърсят помощ. Тя знае, че..

публикувано на 19.05.25 в 12:39

Централната минерална баня в София ще заработи като градски термален център

На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов, функционира в продължение на 73 години като баня, след което през 1986 година е затворена поради амортизация. Чак през 2015 година част от Централната минерална баня е реставрирана и открита като..

публикувано на 19.05.25 в 11:10

Ина Вълканова: Почвите в индустриалните паркове не са мъртви

В поредицата "Говорят зелените новатори на България" Ина Вълканова от организацията "Градоскоп" разказва за иновативната инициатива "РЕГЕНЕРАЦИЯ", чиято цел е възстановяването на нарушеното биоразнообразие в индустриалните зони и създаването на по-здравословна, устойчива среда за живот, работа и бизнес. Зелените новатори на България:..

обновено на 19.05.25 в 10:42