Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

30 години "За думите"

Ангел Игов: Не, не очакваме клишета

Ангел Игов
Снимка: БНР

Съвсем наближи моментът, в който ще отпразнуваме подобаващо рождения ден на предаването. Точната дата, на която то се появи в ефира на програма "Христо Ботев", е 2 ноември 1994 г., но ние ще си удължим приятното очакване и ще празнуваме на 26 ноември – последния вторник от единайсетия месец.

В момента върви юбилейният конкурс на предаването и крайният срок, до който очакваме текстовете ви, е 15 ноември, не отлагайте дотогава, а пишете. Коя е любимата ви дума, защо точно тя и как ще продължите изречението "Българският език е…".

Тъкмо едно от слушателските писма стана повод да разговаряме с писателя, преводача, преподавателя и литературния критик Ангел Игов, член на журито, което ще има задачата да отсее най-сполучливите, истинни и оригинални отговори. Ето какво ни пише наша слушателка: "Любима дума… че как човек може да избере само една единствена? Задачата е трудна, непосилна дори. Не мисля, че е възможно този отговор да не бъде клише…"

Наистина ли е така. Опровергава го великолепната колекция с отговори на същите два въпроса, които задавахме в продължение на няколко години на изявени наши съвременници – хора на изкуството, учени, спортисти, обществени деятели - в рубриката "Моята любима дума". Разбира се, че не очакваме от вас да имате една единствена "любима" дума. Очакваме обаче да намерите своя отговор на въпроса. Очакваме смислени, искрени и добре написани есеистични текстове и в никакъв случай – клишета!

В стремежа към оригиналност обаче имайте предвид и това, което каза: "…Това е най-проблематичната употреба на клишето – когато претенцията, че си сътворил нещо интересно и оригинално се сблъска с една видима употреба на клишета. Също така клишето би могло да дразни в неформалното общуване. Когато разговаряме приятелски с близки хора, не очакваме да чуваме от тях клишета, защото те поставят някаква преграда пред близостта и непосредственото общуване… Клишето се възприема като нещо неискрено."

Бъдете искрени и в този смисъл оригинални и ни пишете!

Целия разговор може да чуете в звуковия файл


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анита Николова

Учителите, които вдъхват интерес и любов към словото

Сред участниците в конкурса на предаването "За думите" по повод на 30-ата му годишнина се открои група от учители, някои от които бяха наградени за текстовете си. Ролята на учителя по български език и литература не се изчерпва с добрата подготовка на учениците по "предмета". Също толкова значим, ако не и повече, е личният пример за отношение към..

публикувано на 14.12.24 в 11:50

Андрей Дреников: Безпаричието не е толкова страшно, колкото безчовечието

Един от обичаните и талантливи наши съвременници, които поканихме да отговорят на въпросите "Коя е любимата ви дума" и "Как ще продължите изречението "Българският език е…", беше композиторът Андрей Дреников. Забележително е как в отговорите ясно изпъкваше личността на всеки от запитаните. С обич и признателност пазим тези ценни мигове в звуковата..

публикувано на 10.12.24 в 13:35
Георги Господинов

Георги Господинов: Ние сме направени от това, което говорим

В интервю за празничното издание на предаването "За думите" писателят споделя тревогата си за езика: "Това, което е притеснително, и най-тежките процеси днес, са свързани със злоупотребата с езика…Имам предвид счупването на разговора помежду ни и ползването на езика като пропаганда и като фейк… В момента думите и нещата са се разделили и се..

публикувано на 05.12.24 в 10:31

Стефка Евстатиева: Харесвам непринудеността в общуването между хората

През м. април 2010 г. предаването "За думите" се обогати с нова рубрика – "Моята любима дума". Задавахме два въпроса на обичани, изявени и доказали се в своята област наши съвременници – "Коя е любимата ви дума" и "Как ще продължите изречението "Българският език е…" Разбира се, не сме се и помисляли, че човек може да си има една любима дума от всички..

публикувано на 01.12.24 в 09:45

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 19:19