Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Станимир Колев: Работим по проект за синтезиране на кислород на Марс

доц. д-р Станимир Колев и Ани Костова

Физиката за доц. д-р Станимир Колев никога не е била лесна наука, но пък всеки, който се занимава с нея, буди уважение сред останалите. 
"Плазмата – това е четвъртото агрегатно състояние в природата. След нагряване на един газ до висока температура вътре в него се получават много йони, електрони и неутрални атоми и молекули, които имат вече по-особени свойства. Затова и по този начин се използват тези процеси, за да се създават различни възможности за прилагането им", разказва доц. Колев.
"Ние, например, използваме газови заряди за преобразуването на въглероден диоксид, който след това се преобразува във въглероден оксид и кислород и получените продукти могат да се използват за различни приложения, включително и за създаването на екогорива, т.е. метанол, керосин и т.н. 
Целта е тези технологии да бъдат изцяло зелени – като слънце и вятър – и да се затвори цикълът на въглеродния диоксид и той на практика се рециклира непрекъснато. Освен това в момента работим по проект за синтезиране на кислород на Марс, където е интересно, че атмосферата е изцяло от въглероден диоксид", разказа доц. Колев.
Доц. Колев подчертава, че има интерес от фирмите и представителите на бизнеса у нас към специалистите, които ние обучаваме, като магистърската програма по космическо инженерство и комуникация, а през последните години, се наблюдава и засилен интерес към това обучение. 
"Във факултета по физика имаме постоянен интерес и към бакалавърските и към магистърските програми, като младежите имат конкретен интерес за своето бъдеще. Тук им предлагаме много и разнообразни инженерни програми, свързани с практическа бъдеща работа", съобщава в предаването "Следобед за любопитните" доц. д-р Станимир Колев – заместник-декан на Физическия факултет и ръководител на магистърската програма по "Аерокосмическо инженерство и комуникации". 
Целия разговор на Ани Костова с доц. д-р Станимир Колев от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чудомир и "барабанистите"

Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в. "Барабан", където работят още фигури като Борю Зевзека (Борис Руменов), Сава Злъчкин, Стоян Шатле и други – повечето днес забравени, но за времето си известни и обичани. За Чудомир, за творчеството му..

публикувано на 30.01.25 в 08:48

35 години дружество "Родолюбец"

На 15 януари 1990 г. в залата на Съюза на българските писатели в София в присъствието на около 100 души – писатели, журналисти, учени, обществени деятели - е учредено Културно-просветното дружеството за връзки с бесарабските и таврийските българи "Родолюбец". В онези години за сънародниците ни в Молдова, Украйна, Казахстан, Сибир и т.н. в..

публикувано на 29.01.25 в 12:10

Пламен Вукадинов за приключенията в подводния свят

Пламен Вукадинов е водолаз, фотограф и инструктор по подводни спортове. Посещавал десетки места, попадал не веднъж в опасни ситуации, спасявал човешки животи. Тези истински истории описва в биографичната си книга "Адреналинът е моята стихия". Издава и втора – "Интоксикация", в която помества разкази на свои приятели и съмишленици, докоснали се до..

публикувано на 28.01.25 в 17:05
 Васил Лозанов

Безпокойството на един учител в епохата на ИИ

"Една от чудовищните последици на навлизането на генеративен ИИ в класната стая е бавното умъртвяване на личността на човека. За нас – възрастните, учените, опитните хора – рискът да загубим мнението и предпочитанията си звучи като абсолютна фантастика. Но дали е същото за онези, израснали в свят, в който ИИ може да мисли и да се изразява вместо..

публикувано на 28.01.25 в 13:28

Резултатите от среднозимното преброяване на водолюбивите птици

Какви са резултатите от 49-то среднозимно преброяване на водолюбивите птици разказва във "Време за наука" Свилен Чешмеджиев от Българското дружество за защита на птиците. Традиционното преброяване се е случило в рамките на четири дни с участието на 43 екипа доброволци и експерти от Българското дружество за защита на птиците, Изпълнителна..

публикувано на 28.01.25 в 13:03