Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Станимир Колев: Работим по проект за синтезиране на кислород на Марс

доц. д-р Станимир Колев и Ани Костова

Физиката за доц. д-р Станимир Колев никога не е била лесна наука, но пък всеки, който се занимава с нея, буди уважение сред останалите. 
"Плазмата – това е четвъртото агрегатно състояние в природата. След нагряване на един газ до висока температура вътре в него се получават много йони, електрони и неутрални атоми и молекули, които имат вече по-особени свойства. Затова и по този начин се използват тези процеси, за да се създават различни възможности за прилагането им", разказва доц. Колев.
"Ние, например, използваме газови заряди за преобразуването на въглероден диоксид, който след това се преобразува във въглероден оксид и кислород и получените продукти могат да се използват за различни приложения, включително и за създаването на екогорива, т.е. метанол, керосин и т.н. 
Целта е тези технологии да бъдат изцяло зелени – като слънце и вятър – и да се затвори цикълът на въглеродния диоксид и той на практика се рециклира непрекъснато. Освен това в момента работим по проект за синтезиране на кислород на Марс, където е интересно, че атмосферата е изцяло от въглероден диоксид", разказа доц. Колев.
Доц. Колев подчертава, че има интерес от фирмите и представителите на бизнеса у нас към специалистите, които ние обучаваме, като магистърската програма по космическо инженерство и комуникация, а през последните години, се наблюдава и засилен интерес към това обучение. 
"Във факултета по физика имаме постоянен интерес и към бакалавърските и към магистърските програми, като младежите имат конкретен интерес за своето бъдеще. Тук им предлагаме много и разнообразни инженерни програми, свързани с практическа бъдеща работа", съобщава в предаването "Следобед за любопитните" доц. д-р Станимир Колев – заместник-декан на Физическия факултет и ръководител на магистърската програма по "Аерокосмическо инженерство и комуникации". 
Целия разговор на Ани Костова с доц. д-р Станимир Колев от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. д-р Христомир Йорданов и Ани Костова

Доц. Христомир Йорданов: Работим върху създаването на безвредни сензори за биомедицината

"Микровълновата физика не е свързана само с микровълновата печка, това е най-съвременният метод за комуникация. Всичките устройства, които ни позволяват, разхождайки се, да общуваме, използват микровълнови технологии за връзка с мрежите.  Приложенията са все повече и по-интересни, те се развиват непрекъснато, както и новите мрежи от шесто..

публикувано на 04.11.24 в 18:45
Д-р Нейко Нейков

От сън спомени няма...

Използвахме тази позната и поизтъркана фраза като отправна точка в разговора с д-р Нейко Нейков, невролог и специалист в сомнологията. Съвременният живот се превръща в кошмар за много хора и едно от неговите негативни последствия е нарушеният сън, липсата на достатъчно време за възстановяване на тялото и на душата. Бързаме за работа или да..

публикувано на 04.11.24 в 18:10

Стресът в училище и психичното здраве

Темата не се обсъжда често, но това не я прави по-маловажна от академичните резултати например. Впрочем те са доста зависими и от равнището на стрес и душевното състояние на участниците в образователния процес. В момента децата са изключително претоварени с учебен материал, ангажирани са със странични дейности, готвят се за „съдбовното“..

публикувано на 04.11.24 в 16:08

Албена и Павел Благеви: Изкачването на Митикас е по-трудно от базовия лагер на Еверест

Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх Митикас никак не е лесен за покоряване. Дори от планинари с опит като семейството. То от десетилетия живее в щата Юта, а след пенсионирането си запалено катери планини. И двамата са много..

публикувано на 04.11.24 в 13:40

До Бора Бора се пътува най-малко три дни, но си струва!

Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му е разположен застинал вулкан. По последни данни коренните жители, които са родени сред дивната му красота са близо 9 хиляди души. Наричат Бора Бора най-красивия остров на света. Когато..

публикувано на 02.11.24 в 12:15