"Със сигурност има живот извън планетата Земята. Истината също е, че и астронавтите, които са в Космоса, са живи, така че живот извън нашата планета има. Условията на планетата ни като че ли не са уникални и вече има открити много екзопланети, това са планети около други звезди, като слънцето, на чиято повърхност може да тече вода, така че нито Земята, като твърда повърхност, нито като съставка на живота, е суперважна като водата, не е уникална и в този смисъл стои въпросът – уникален ли е животът на Земята?
Лично аз смятам, че е въпрос на време – и то в близките десетилетия, не повече от две десетилетия, да разберем дали в Космоса сме само ние, или животът е възникнал и на други места. Нека уточня за слушателите, че ако се открие друг живот, най-вероятно той ще бъде под формата на микроорганизми, било то на Марс или на пък на някои от ледените спътници, като например Европа, около газовия гигант Юпитер.
Най-интересното в търсенето на този извънземен живот е опитът ни на нас, хората, чрез науката да разберем откъде произхождаме и дори смисъла на живота. Астрофизиката е науката, с която вероятно няма да дадем отговор на въпроса за смисъла на живота, но със сигурност ще отговори на въпроса – дали сме уникални.
Много от отговорите ще ни даде и Астробиологията и ще обясни откъде е възникнал животът, как се е развил и как ще оцелее. В нашия факултет ние имаме такава магистратура – нова иновативна програма, в която, заедно с д-р Петър Евтимов, преподаваме. В нея се обединяват всички природни факултети и след две години студентите, които я завършат, ще бъдат пионерите на астробилогията у нас", заяви в предаването "Следобед за любопитните" доц. д-р Владимир Божилов – зам.-декан на Факултета по физика. Най-интересното , според него е именно това да се намери произходът на човечеството.
Аз, като учен, споделя доц. Божилов, това, което правя, е търсене на екзопланети, заедно с колеги от проекта "Екзорестарт", като още веднъж уточнявам – това са планети, които са около звезда, различна от Слънцето. Ръководител на групата е д-р Трифон Трифонов – световноизвестен учен, откривател на може би над 100 екзопланети, а българската група е открила вече 17 такива, първата открита такава планета е от 1992 година.
Целта на нашите проучвания за екзопланетите е да уточним конкретните им параметри – къде се намира, какъв е нейният път около звездата, каква е нейната орбита, на какво разстояние е от нашата планета, като почти всички открити екзопланети са в Млечния път, макар че има няколко и в далечни галактики. Важно е всеки учен да разказва за своята работа, за да разбере перспективата за себе си и своето развитие.
Целия разговор на Ани Костова с доц. Владимир Божилов от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – БНР
Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..
Мечтая да пътувам толкова често, че служителите на летището да ме питат "Накъде този път". И с Александър Александров-Алекс е така. Той е певец, радио и телевизионен водещ и неуморим пътешественик. Музикалната му кариера започва благодарение на композитора Развигор Попов, който е автор на повечето му песни. Алекс има пет издадени албума,..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва информацията, която идва от околния свят чрез нашите сетива. Тя се обработва от мозъка и дотук е сходството с компютъра. Може да се спори за обема и бързината на обработването на тази информация, но..
Като почитател на бавното живеене пътуващият писател Бойка Велинова предпочита да странства по света без да е обвързана с туристическа агенция и да е част от група. Тя и съпругът ѝ Стоян са обиколили 123 държави на шест континента предимно със самостоятелно организирани пътешествия. По телефона от Испания, където живее в последните години, Бойка..
Въпроса обсъждаме в рубриката "Всичко за образованието" с Донка Дойчева-Попова, инициаторка на петиция "За ефективно чуждоезиково обучение в училище". Не е тайна, че обучението по чужд език, най-вече английски, не отговаря на възможностите на децата и очакванията на семействата. За впечатляващия брой учебни часове (най-малкото 574 от втори до..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg