Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Елисавета Пенева: Черно море е една мистерия

доц. Елисавета Пенева (вляво) и Ани Костова
Снимка: БНР

"Черно море е едно интересно море, ние дори не знаем колко интересна океанолигия има толкова близо до нас в Черно море. Това е място, където са се случвали много интересни климатични събития и в далечното минало и днес. Във Физическия факултет е единствено място в България, където се изучава физическа океанография и групата ни тук е една от малкото, които се занимават с числено моделиране на случващото се в Черно море. 

Признание получаваме и от колегите от ЕС чрез програмата "Коперникос", в която се наблюдават атмосферата, климатът и океанът. Заедно с колегите от Института по океанология към БАН ние направихме един Черноморски център за мониторинг и прогноза и издаваме ежедневно прогноза за състоянието на морето, която е за 10 дни напред. Тази прогноза е полезна за всеки, който иска да разбере физическите и биологически параметри на водата, нейната температура и качество. Това са параметри, които сме прехвърлели от атмосферата към морето. 

Глобалното затопляне и климатичните промени оказват влияние и на Черно море. Наскоро бе оповестена една карта на затоплянето на Световния океан и моретата, където от яркочервено – най-бързо затопляне, до по-бледи цветове са отразени степените на затоплянето. Черно море тук е отбелязано като бързо затоплящо се, като за около 30 години температурата на повърхността на водата се е затоплила с около 2,5 процента", разказва в предаването "Следобед за любопитните" доц. Елисавета Пенева от катедра "Метеорология и Геофизика" към Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". 

Този процес специалистите обясняват с факта, че в Черно море затоплянето става по вертикалата т.е. затопля се повърхностният воден слой най-бързо. Това затопляне, според нея, се отразява на живота в морето и на условията на живот около морето.

"Циклоните, които преминават над Черно море, регенерират и преминават над сушата. През последните години тук в България наблюдаваме имено това – по-интензивни циклони, с по-голяма скорост на вятъра, по-екстремни валежи и ветрове, като тази тенденция ще продължава във времето. Въпреки тези промени и четирите сезона в България, макар и с променена продължителност, ще се запазят", прогнозира доц. Пенева. Черно море, според нея, е една голяма мистерия, като постоянно излизат нови и нови неща, които учените не са очаквали. 

Експерти от факултета участват в програма "Арго", която включва измерването на температурата и солеността на водата чрез пускане на сонди във водата. Тези сонди ежегодно измерват все повече показатели и през последните години се оказва, че все по-големи количества хлорофил се измерват на все по-голяма дълбочина, а това е една мистерия, разказа доц. Пенева. Геотермалната енергия, допълва тя, която установяват изследванията, т.е. по-високите температури на дълбочина, е друга такава мистерия .

 Снимка – БНР



По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Синя шапка = лъжа. Разбираме ли езика на тийнейджърите

OMG, NP, BFF, BTW… Ако имате у дома тийнейджър или работите с деца в тази възраст може и да знаете какво означават тези съкращения, но за останалите речта на младите е загадка, "езикът" на младите – в прекия и в преносния смисъл - е загадка. Дали го разбираме – едва ли твърде добре, дори да полагаме усилия. Как тогава да общуваме с тях, да им..

публикувано на 05.05.25 в 17:27
доц. Светослав Димов

Доц. Светослав Димов: Без генното инженерство няма да оцелеем

"Ние не си даваме сметка, че всички ферментирали храни са пробиотици и в миналото те са играели именно тази роля. В България на няколко места се произвеждат нетрадиционни сирена. Освен белтъците и захарите в млечните продукти, ние консумираме и голямо количество бактерии, които способстват за тяхното зреене и ферментация. Една немалка част от тези..

публикувано на 05.05.25 в 10:10

Мароканските влакове са редовни, евтини и удобни

В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но спомена, че от Рабат до Казабланка е отишла с влак. Сигурно и във вашето съзнание  изниква картина как по покривите на вагоните като в Азия се возят хора, а между два коловоза се предават торби,..

публикувано на 04.05.25 в 13:15
Юлияна Атанасова

Нетуберкулозните микобактерии са навсякъде около нас, но учените ги откриват и лекуват

Юлияна Атанасова е биолог и главен асистент в Националния център по заразни и паразитни болести. Тя, заедно със свои колеги, работи по проект за откриването на нетуберкулозни микобактерии в пещерен биофилм и карстови води в България. "След като приключим проекта, очакваме да продължим с идентифицирането на нетуберкулозните микобактерии, но..

публикувано на 02.05.25 в 18:00
Килимът

В Антигуа "постилат" килими от цветя и пясък

Кореспондентът на "Покана за пътуване" в Испания Бойка Велинова този път ни отвежда чак до Южна Америка, за да ни разкаже как празнуват Великден в Гватемала и Бразилия. Тя не умее да стои в зоната на комфорта и да обуздава любопитството си към живота, затова си причинява дълги пътешествия из целия свят, които след това споделя с удоволствие. Посетила..

публикувано на 01.05.25 в 17:28