Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да опиташ пайнепълбанана на Мадейра с Мерлин Арнаудова

10
Парк в Мадейра
Снимка: Магдалена Гигова

Всички казваме остров Мадейра, но на място разбрах, че това е само най-големият от архипелага в Атлантическия океан със същото име. Разположен е на почти еднакво разстояние от Мароко и от Канарските острови, но всъщност е португалска територия. Поводът да летя до този вулканичен къс земя е поканата от моята приятелка Мерлин Арнаудова да й гостувам. Мнозина я познават като бизнесдама и заклет пътешественик, но и като атлетката, донесла на България златни медали в спринта от световни първенства по лека атлетика за мастери.

Мерлин е разказвала преди години в "Покана за пътуване" за запознанството си с шаманите на остров Борнео и посещението си на Великденския остров, но днес ще сподели с нас за лежерния живот на Мадейра, където никой не бърза, а времето се стеле гладко и сладко като петмез.

Въпреки че всеки ден празнува живота, тя не се е отказала от спорта и три пъти седмично тренира здраво, за да участва в европейското първенство по лека атлетика за мастери, което ще се проведе догодина в градчето Рибейра Брава, където тя живее. А ако се питате какво е това мастери - ами спортисти над 45 години.


Мадейра е място с блажен климат, където температурите се въртят около 20 градуса през зимата и не стигат повече от 30 през лятото. Забелязах, че отлично поддържаните паркчета са навсякъде из столицата Фунчал, а освен това има и две ботанически градини.

С Мерлин Арнаудова не можахме да избегнем споменаването на Кристиано Роналдо, най-известният жител на острова, за чиито паметник и музей, издигнати приживе ще разкажа в следващия епизод на "Покана за пътуване".

Както вече съм имала случай да призная, аз съм отявлен хранителен сапьор - готова съм да опитам всичко навсякъде. Мадейра ме изненада с пайнепълбанана, странния плод на филоденрдона, наричан още монстер. Да, същото растение, което бабите ни отглеждаха в холовете си. За първи път хапнах пренесения от Бразилия плод черемая и малката червена питанга. Запитах Мерлин какво още е характерно за кухнята на Мадейра. Логично, щом е остров кухнята да изобилства от морски дарове. Но се оказа, че местните хора също така обожават месото.

Вкусовете на света са неизброими, желанията да ги опитаме - също. Този път дегустираме виртуално с Мерлин Арнаудова, която ни отведе до остров Мадейра. Да й пожелаем да вземе медал от европейското първенство за мастери.


Снимки и видео: Магдалена Гигова

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Института по полимери на БАН разработват нови екосъобразни и приложими полимери

Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..

публикувано на 06.04.25 в 11:15
Проф. Петя Осенова

За мрежите от думи и езиковите технологии

Има теми и дялове от науката за езика, които не са често предмет на разговор дори в предаването "За думите". Не за друго, а защото е много трудно да бъдат "преведени" на достъпен за нас, неспециалистите, език. Такава област безспорно е компютърната лингвистика, иначе казано, обработката на естествения език така, че да може да бъде анализиран и..

публикувано на 06.04.25 в 08:25

В Салала кола върви нагоре с изключен двигател

Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично..

публикувано на 05.04.25 в 12:05
„Вампирова булка“, илюстрация на Любен Зидаров към „Български приказки“ от Николай Райнов, 1974

Скритата сила на вълшебната приказка: Целебните приказки

Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..

публикувано на 05.04.25 в 11:35
Пейо Яворов

Яворов на френски език

Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..

публикувано на 03.04.25 в 09:03