В "Нашият ден" посвещаваме време на една болезнена за цялото общество тема – моделът на Национално външно оценяване (НВО) след VII клас.
Гост в предаването е Ирина Манушева, един от инициаторите на петицията, подкрепена от образователни експерти, учители, директори, ученици, родители и граждани, за нужда от нов формат за оценяване в края на прогимназиалния етап.
Изпитите в сегашната си форма мерят възможностите на семействата да плащат за частни уроци и курсове, заявява Манушева, която вярва, че е назрял моментът за промяна на изпитния формат.
НВО предлага проверка на знанията на седмокласниците и входен билет за гимназията, но все повече експерти са на мнение, че сегашният модел е неефективен.
"Нашата образователна система се нуждае от спешна, коренна промяна и това вече е въпрос на оцеляване", казва Манушева.
Все още няма консенсус относно това как трябва да изглежда едно ново образование, което да отговаря на съвременните потребности на обществото ни. За съжаление много хора не осъзнават необходимостта от промяна, допълва Манушева.
Инициаторите на петицията са провели среща с представители на МОН с цел проблемът за НВО да бъде поставен на дневен ред. На срещата са присъствали директорите на Центъра за оценяване в предучилищното и училищното образование, на Асоциация "Родители", на Националния инспекторат по образование, както и на Националната природо-математическа гимназия.
Към момента единственото, което НВО показва, е че положението е много зле, по думите на Манушева. Системата сама оценява себе си върху собствения си учебен материал, докато децата ясно показват, че не могат да смогнат и да прехвърлят прага от 50 %. Проблем, който се разширява, е разликата в представянето на отделните училища.
Манушева изтъква, че в сегашния модел деца с математически заложби зависят от изпита по български, за да влязат в желаната от тях гимназия.
Какво измерваме с тези НВО-та – това е ключовият въпрос, смята Манушева и допълва, че високото качество на образованието във всички училища е морален дълг както пред децата, така и пред цялото общество.
Манушева обръща внимание, че НВО, което не подлежи на поправка, се случва в една много крехка детска възраст – около 13 години – време, което не е подходящо за такова количество стрес.
Учениците са задължени да се профилират в паралелки по интереси, но в същото време имат много ограничени възможности, подчертава Манушева.
Необходимо е варианти за подобряване на модела да се обсъдят в широк експертен и обществен кръг, като мнението на самите ученици също трябва да бъде взето под внимание. Само така може да се стигне до устойчива и смислена за всички реформа, казва Манушева.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът" в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..
Достъпът до култура е предизвикателство в българската действителност. Какви отговори и предложения ни дават изследванията на средата и представителите на културния сектор и какво предстои през новата 2025 година – разговор в "Нашият ден" с Янина Танева , основател на "Фабрика за идеи". Танева подчертава пряката връзка между достъпът и..
Отглеждането на насекоми за агроиндустрията все още звучи екзотично в българското общество, но темата за новите храни става все по-актуална. Рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя Мария Александрова , която ръководи проектите за иновации и устойчивост в Nasekomo – високотехнологична компания,..
Днес православната църква чества Богоявление Господне – деня, в който Св. Йоан Предтеча (Йоан Кръстител) покръства Исус Христос в река Йордан. До началото на IV век на Богоявление се празнуват едновременно и рождението на Спасителя и Неговото кръщение, тъй като, по думите на св. Григорий Богослов, Бог се явява на човечеството чрез раждането..
В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава всички към покаяние. Множество народ от различни места идва на неговата проповед и след като изповядва греховете си, той ги кръщава. Тогава при св. Йоан Кръстител да се кръсти идва и Господ Иисус..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg