Достъпът до култура е предизвикателство в българската действителност.
Какви отговори и предложения ни дават изследванията на средата и представителите на културния сектор и какво предстои през новата 2025 година – разговор в "Нашият ден" с Янина Танева, основател на "Фабрика за идеи".
Танева подчертава пряката връзка между достъпът и участието в културния живот и гражданската активност.
В моменти на спешност – без вода и ток – културата не звучи като приоритет, но тя би могла да бъде основа за обединение и формиране на гражданска позиция, смята Танева.
Тревожните случаи на насилие в моловете, на които обществото стана свидетел през изминалата година, са ярък пример за липсата на ясна обществена визия, на ценности и връзка с културата, по думите на Танева.
Представителите на младото поколение са изложени на неподозирани рискове и е необходимо да бъдат подтиквани не към консумиране на материални придобивки и онлайн преживявания, а към културни активности и мислене.
"Културата и изкуствата имат потенциал да бъдат лекарство, стига като общество да имаме визия, че искаме да живеем заедно", заявява Танева.
"Липсва мост, по който младежите и децата да стигат до онази България, която е извън обозримото", казва още тя.
Танева разказва за родопското село Рибново, в което живее българо-мохамеданска общност. Младите хора от селото учат или работят в чужбина, но остават сплотени, завръщат се в родното си място и поддържат живи установените традиции. Рибново е прочуто със своите сватбени обичаи, един от които е маскирането на булката с бяла боя и украса.
Общността до голяма степен е затворена, но хората в нея живеят с чувство за принадлежност, разказва Танева – повече чуйте в звуковия файл:
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..
През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..
Освен Ден на шегата, 1 април е и Международен ден на птиците – една от най-старите дати в природозащитния календар . По този повод д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет и част от общността "Дивата София" споделя своите наблюдения за връзката между присъствието на птици в ежедневието ни и усещането за щастие...
В навечерието на връчването на наградите "Инвеститор на годината", Мила Ненова , изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции, сподели в ефира на "Нашият ден" важността на тези награди за икономиката на страната и усилията, които се полагат за подобряване на инвестиционния климат в България. Тя подчерта, че събитието е не само..
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg