Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътуваща фотографска изложба, посветена на видния европейски скулптор

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук, посветил живота си на България.

Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на най-забележителните художествено-архитектурни работи на Парашчук, разкрива впечатляващия талант на художника, който става основател на българската архитектурна скулптура и създава цяла школа от свои ученици.


Загубата на украинската независимост през лятото на 1921 г. заварва украинския скулптор в България, който бързо се вписва в художествения живот. Запознат отлично с художествените стилове, със занаята на старите австрийски и немски майстори в художествената архитектурна украса, той става партньор на видни български архитекти в строежа на емблематични сгради в София и страната. Сред тях са сградата на БНБ, БАН, Ректората на СУ "Св. Климент Охридски", Народната библиотека "Св. св. Кирил и Методий", Военната академия, Съдебната палата и много др.

Художникът извайва бюстове от натура на Цанко Церковски, Стилиян Чилингиров, Рад Дедев, Йордан Пекарев, Данаил Крапчев, акд. Михаил Арнаудов и др. Той моделира образите на Васил Левски, Пейо Яворов, Гоце Делчев, Христо Ботев, Стефан Караджа. Негово творчество е и барелефът на Алеко Константинов за паметника му в Пазарджик.


Парашчук е лидер на украинската емиграция у нас през 20-те години на миналия век. По-късно е назначен за местен представител на задграничното правителство на Украйна. На него украинците в София, Варна, Русе и Сливен дължат организирането на културно-просветните дружества "Громада", библиотеки, читални, самодейни хорове и др.Михайло Парашчук е роден през 1876 г. в Западна Украйна. С блестящо художествено образование от Краков и Виена той специализира скулптура в Париж, където работи в ателието на Огюст Роден. Създава собствено ателие в Мюнхен, където преподава в тамошната академията. По-късно, преди живота си в България, се е установява в Лвов и Киев.


Изложбата ще продължи до 25 ноември в Централното фоайе на Ректората на СУ "Св. Климент Охридски". Фотографският проект ще бъде представен в различни български градове.

Кураторът на проекта Иво Милев разказа в "Артефир" за живота и творческия път на Михайло Парашчук, оставил трайна следа в българската културна история.


Снимки: Стефан Н. Щерев
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

публикувано на 21.11.24 в 07:50

В сърцето на авторския театър

Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..

публикувано на 20.11.24 в 17:50

Небостъргачи, баби и още нещо

Една от структуроопределящите рубрика в "Голямата къща на смешните хора" е "Животът ни като виц".  Този път повод за виц е появилата се за пореден път вест, че грандиозен комплекс от 50-метрови небостъргачи ще се строи на площ от 50 декара край булевард "Черни връх". Причината вестта, че и във Варна се канят да изсекат 5 декара горичка в местността..

публикувано на 20.11.24 в 17:20

Aerowaves in Sofia 2024 среща публиката с най-впечатляващото от света на съвременния танц

За трета поредна година "Сцена Дерида" е домакин на Международния фестивал за съвременен танц Aerowaves in Sofia. До 29 ноември той ще представи някои от най-впечатляващите представления от европейската и световна сцена, създадени в последно време. Всяка година артисти от различни краища на Европа кандидатстват за включване в ТОП 20 на Aerowaves..

публикувано на 20.11.24 в 15:50

"Солунските атентатори" в Театър "Българска армия"

На 20 ноември в Театър "Българска армия" е премиерата на "Солунските атентатори" от Георги Данаилов . Режисьор на спектакъла е Иван Урумов. Сценографията и костюмите са на Нина Пашова, а музиката е дело на Добрин Векилов - Дони. Актьорите ни пренасят в сумрака на 20-и век, когато една малка част от Европа живее в мир, а друга се задушава в..

публикувано на 20.11.24 в 14:39