Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук, посветил живота си на България.
Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на най-забележителните художествено-архитектурни работи на Парашчук, разкрива впечатляващия талант на художника, който става основател на българската архитектурна скулптура и създава цяла школа от свои ученици.
Загубата на украинската независимост през лятото на 1921 г. заварва украинския скулптор в България, който бързо се вписва в художествения живот. Запознат отлично с художествените стилове, със занаята на старите австрийски и немски майстори в художествената архитектурна украса, той става партньор на видни български архитекти в строежа на емблематични сгради в София и страната. Сред тях са сградата на БНБ, БАН, Ректората на СУ "Св. Климент Охридски", Народната библиотека "Св. св. Кирил и Методий", Военната академия, Съдебната палата и много др.
Художникът извайва бюстове от натура на Цанко Церковски, Стилиян Чилингиров, Рад Дедев, Йордан Пекарев, Данаил Крапчев, акд. Михаил Арнаудов и др. Той моделира образите на Васил Левски, Пейо Яворов, Гоце Делчев, Христо Ботев, Стефан Караджа. Негово творчество е и барелефът на Алеко Константинов за паметника му в Пазарджик.
Парашчук е лидер на украинската емиграция у нас през 20-те години на миналия век. По-късно е назначен за местен представител на задграничното правителство на Украйна. На него украинците в София, Варна, Русе и Сливен дължат организирането на културно-просветните дружества "Громада", библиотеки, читални, самодейни хорове и др.Михайло Парашчук е роден през 1876 г. в Западна Украйна. С блестящо художествено образование от Краков и Виена той специализира скулптура в Париж, където работи в ателието на Огюст Роден. Създава собствено ателие в Мюнхен, където преподава в тамошната академията. По-късно, преди живота си в България, се е установява в Лвов и Киев.
Изложбата ще продължи до 25 ноември в Централното фоайе на Ректората на СУ "Св. Климент Охридски". Фотографският проект ще бъде представен в различни български градове.
Кураторът на проекта Иво Милев разказа в "Артефир" за живота и творческия път на Михайло Парашчук, оставил трайна следа в българската културна история.
Във Варненската опера тази вечер ще се състои симфоничният концерт "Росен Гергов и синове" . Диригентът Росен Гергов живее в Австрия и има световна кариера. Неговите трима синове свирят на различни инструменти. В изявата във Варна те ще бъдат солисти в три произведения. Пианистът Лео Гергов ще изпълни концерт на Моцарт, цигуларят Кай Гергов –..
В редакция "Хумор и сатира" не ламтим за лукс, но от лукс разбираме особено когато става дума за много пари. Този път ще стане дума за страшно много пари, което ни подсказва, че ще има някакъв изумителен лукс. Подробности кой дава парите и какъв е този лукс, можете да научите в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с..
През 2019 г. за пръв път на българската литературна сцена се появи персонажът Чекмо в едноименния роман на писателя Момчил Николов. Необикновеното, лудо и откачено приключение прерасна в продължението "Чекмо 2" (2022 г.). Историята намира и естествения си завършек с третата книга от поредицата – "Чекмо 3". Трите книги са вдъхновени от реален..
Нашите приятели животните са основни персонажи в последното издание на "Академия Комика", литературния салон на "Хумор и сатира". И то не какви да е животни. А животни, които са равноправни герои в произведението. Животни, за които се говори с нежност и любов, с психологически финес като за хора, или като за повече от хора… Но всъщност вие сами ще..
Soldout Design & Untiled Gallery с дуо изложбата "Имаш отварата, аз имам лек", на Мартина Вачева и Мич Брезунек. Това е първата им съвместна изложба в този формат, обединяваща техните различни, но допълващи се подходи към наративната живопис. Те са семейство, което за пръв път се среща в общ артистичен проект, а основателката на галерия Soldout..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с..
С премиера на спектакъла "Мъртвешки танц" от Аугуст Стриндберг ще посрещне публиката си на 10 април Драматичният театър "Адриана Будевска" в Бургас ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg