Могат ли промени в законодателството по отношение на сечта и на строителството в горските територии да превърнат 17% от горите на България в просеки и пътища?
В "Нашият ден" чуваме мнението на Тома Белев, горски експерт, представител на инициативата "Зелени закони” и съпредседател на "Зелено движение".
На телефонната линия на предаването се включва и Кирил Ташев, представител на Изпълнителната агенция по горите към Министерството на земеделието и храните.
Министерството на околната среда и водите все още не е изпратило своя отговор на въпроса дали ще разпореди да се извършват процедури за екологична оценка по реда на Закона за опазване на околната среда и по оценка за съвместимост с целите на екологичната система от защитени зони на ЕС "Натура 2000".
По думите на Белев предвидените промени целят да приведат в употреба специални големи машини, непригодни за типа гори в България.
"Горското стопанство у нас не работи така. Няма такава традиция в лесовъдството. Това е проблем по отношение на услугите, които ни предоставят горите", категоричен е Белев.
Горският експерт изтъква, че Институтът по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН е изпратили становище , в което застъпва тезата, че този тип машини ще застрашат живота, видовете и водите в горите.
Според Белев ограничението за 17 % просеки възлиза на 600 000 хектара горска площ, която няма как да бъде отчетена.
Кирил Ташев се присъединява към разговора, за да съобщи, че според анализ на Изпълнителната агенция по горите нашите горски територии в момента са в едно от най-добрите си състояния, що се отнася до биоразнообразие, площ и запас. Това, по думите на Ташев, е заслуга на провежданите през последните години горски политики, както и на гражданската активност и работата на лесовъдите.
Сериозните предизвикателства, които трябва да бъдат овладени, са горските пожари и съхненето на иглолистните гори, допълва Ташев.
Експертът отрича твърдението, че промените ще доведат до изсичане на 600 000 хектара гори. Площите за просеки и пътища са в размер между 200-250 хектара сочи справка в информационната система на Изпълнителната агенция по горите.
Голите сечи възлизат на 0,1 % или 5 000 хектара, а общата площ на всички видове сечи се простира върху 160 000 – 190 000 хектара – около 4 % от общата горска територия на страната, заявява Ташев.
През годините горите у нас са стопанисвани и вече има изградена пътна мрежа за преминаване на техника и работа с въжени линии, затова въпросните 17 % просеки няма да бъдат изграждани от нулата, подчертава Ташев.
В отговор Белев заявява: "Ако досега целта на лесовъдството беше да намерим дървото на бъдещето, да се грижим за него, да стане голямо, да стане най-добрия материал, сега вкарваме едни машини, които нямат тази цел. Те имат цел добив на дървесина. Да казваме, че за 100 години не сме добивали едра строителна дървесина не е вярно. И в момента ползваме такава дървесина и без тези машини. Премахваме погледа върху дървото и насочваме поглед върху целулозата."
Ташев отвръща, че от малко над 5 млн. кубика дървесина, добивана в България, близо 4 млн. излиза под формата на дърва за горене. Това, по думите на Ташев, са ниски цели, които лесовъдите не могат да си позволят да поддържат.
В процеса на разработване на промените са проведени много срещи и общественото обсъждане продължава, заявява Ташев.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg