С тази събирателна метафора започна декемврийската поредица "За здравето", в която доминира позитивизъм, усмивка и обобщаващи разкази на лекарите за отминаващата година. Документалната плетеница от делници и празници в житието на медицинското съсловие започнахме под знака на Никулден. Но този празник ни послужи само за отправна точка към много различни сюжети.
В поредния брой на седмичното издание "За здравето" пръв участник бе д-р Николай Радулов, който разказа за организацията на спешната медицинска помощ в Панагюрище и региона. Опитният лекар, който е и АГ специалист, обрисува различни картини от своята работа, най-честите обаждания за спешни състояния, реакцията на екипите и реалната отговорност, която носят. Д-р Радулов подчерта и други важни елементи от цялостната медицинска грижа: необходимостта от профилактични прегледи и кампании, редовни изследвания и консултации при специалисти. Именно този подход може да промени негативните демографски показатели на България. Споменахме и наскоро приключилата кампания за профилактика на колоректалния карцином, с основен "двигател" фондация "Лъчезар Цоцорков", с подкрепата на БНР и в частност, на поредицата "За здравето".
Следващият ни събеседник Николай Черноземски в емоционален разказ представи своя баща – водещия онколог и ерудиран ръководител професор Иван Черноземски. Най-впечатляващо е било позитивното и поощрителното отношение на проф. Черноземски към младите онколози. Именно той създава своеобразен клуб за идеи и обсъждания по темата. А днес Националната онкологична болница (УСБАЛО) напълно заслужено носи името проф. Иван Черноземски.
В диалога на експертите се включи и проф. Николай Цанков. В сферата на дерматологията той разказа за основните заболявания по кожата и за най-разпространеното от тях – атопичен дерматит, познат още като екзема. Проф. Цанков изрази съжаление, че методи като климатолечението са забравени и останали в миналото, за сметка на съвременните терапии, включително и с прилагането на биологични и биоподобни медикаменти.
Финалните думи бяха на проф. Никола Владов, който, макар и в отпуск и далеч от България, се включи в разговора. Водещият хирург и трансплантолог каза, че е частично удовлетворен от броя на извършените чернодробни трансплантации през година. "Общо 10 на брой до днес, те бележат устойчива тенденция в работата на нашия екип, в който вече има много млади колеги, което означава добро бъдеще!", подчерта проф. Владов.
В един от диалозите бе направена препратка към следващия ни гост – идната събота в студиото ще бъде доц. Ива Гаврилова, хирург и дерматолог, потомствен лекар и родолюбец.
Вече 12 години в Бургас се отбелязва специалният зимен празник на Атанасовското езеро и се празнува неговия имен ден на 18 януари – Атанасовден. Различни прояви всяка година привличат интереса на гражданите – полумаратон "Атанасовско езеро", викторини, книгата "Полет в солта", наблюдения на птици, телевизионни участия и други...
Опитайте се да обуздаете завистта си, когато научите, че през последните три месеца журналистката Мира Баджева е обиколила Земята два пъти и малко. Сметката е проста. Според НАСА обиколката на нашата планета е 40 075 км в най-широката ѝ част при екватора, а Мира е навъртяла 87 000 километра предимно из Африка и Азия с щипка Канарски острови за..
Въпросът е напълно реторичен, но явно трябва да се зададе заради шума, който се създаде около едно синдикално изявление и повърхностното заиграване с реалните и много дълбоки проблеми в българското средно образование. На 10 януари синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" оповести приоритета си за годината – и той е един – възпитанието, което..
Хладно оръжие от българското Средновековие показват в НАИМ-БАН. Изложбата представя над 120 експоната от 29 музея, обявява директорът на Националния археологически институт с музей при БАН. Експозицията ще продължи до 30 септември 2025 г. Едната от идеите е да бъде един от акцентите през юли по време на сесиите на ЮНЕСКО в България. "Целта..
В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на 225 години от рождението на възрожденския майстор-строител Колю Фичето. Честването е организирано от Община Дряново и Исторически музей - Дряново, под патронажа на Министерството на културата...
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има..
Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от..
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg