Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От детските школи до олимпийските върхове: Къде се къса нишката?

Оптимизъм и интеграция: Как спортът приобщава?

| обновено на 17.12.24 в 14:44
Боряна Ангелова-Игова
Снимка: Веселина Миланова

В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова, която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка.

Според доц. Ангелова-Игова големият пробив на българските спортисти на олимпийските игри е доказателство, че спортът у нас се развива в правилната посока. Тя обръща специално внимание на изгряващата звезда Карлос Насар, който постигна неочаквани успехи и се превърна в герой на нацията. "Карлос Насар е пример за успешно интегриране и натурализиране. Той не само намира себе си в България, но и развива своя потенциал благодарение на подкрепата, която получава тук", казва тя. Според нея Насар доказва, че спортът може да бъде инструмент за интеграция на малцинствени групи и да преодолява стереотипи и предразсъдъци.

Друг пример за успех сред малцинствени групи, който доц. Ангелова-Игова подчертава, е Божидар Андреев. Въпреки това тя акцентира върху проблем, който се наблюдава в системата – липсата на стабилна връзка между детско-юношеския спорт и елитния спорт. Доц. Ангелова-Игова отново посочи случая с Божидар Андреев, който е бил принуден да работи на каса в супермаркет, за да се издържа, след като финансирането му спира въпреки доказаните му спортни качества.

Въпреки тези предизвикателства годината е била изключително успешна за спортовете, в които България традиционно е силна, като художествената гимнастика и борбата. "Тези олимпийски игри са едни от най-успешните от 1989 г. насам", подчертава доц. Игова, добавяйки, че наблюдаваме истински бум в детско-юношеския спорт. Школите започват да се пълнят с деца, което е положителна индикация за бъдещето.

Доц. Игова изтъква и успехите на масовия спорт, като отбелязва рекордното участие в Софийския маратон тази година. Събитията в столицата и в малките населени места също бележат подем и стимулират хората да бъдат активни.

Чуйте повече в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отговорността да бъдеш наследник на Васил Левски

Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...

публикувано на 06.02.25 в 10:14

Акъл за всички

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане.  Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин.  Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..

публикувано на 05.02.25 в 16:45
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...

публикувано на 05.02.25 в 12:47
Доц. Жана Попова

Училищните медии на фокус: Академична инициатива обединява младите журналисти

Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..

обновено на 05.02.25 в 11:57