Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антибиотиците с електронни рецепти: Значима крачка към модернизация

Петър Галев за здравеопазването: Успехи и критични точки през 2024 година

Националната детска болница: Напредък и предизвикателства пред изграждането ѝ

| обновено на 18.12.24 в 12:37
Снимка: pixabay.com

Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis. Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора.

Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е отбелязала значими подобрения. Причината за това е липсата на реформи. "Клиничните пътеки, които отдавна са остарели, продължават да бъдат спирачка за развитието на българското здравеопазване. Те водят до фалшива медицинска статистика и ненужни хоспитализации", подчерта той.

Една от позитивните новини за годината е напредъкът по проекта за изграждането на национална детска болница. Галев отбеляза, че реалното изграждане на болницата се очаква да започне през юни 2024 г., като теренът вече е разчистен. Въпреки това остава сериозен въпрос относно попълването на необходимия персонал, който трябва да надхвърли 1500 души. Той акцентира върху задълбочаващия се проблем с липсата на лекари и медицински сестри в страната.

Галев сподели оптимизма си относно бавното, но устойчиво подобрение в скрининговите програми. По време на тазгодишната кампания за ваксиниране срещу сезонния грип, търсенето на ваксини надвиши предлагането – факт, който Галев оцени като добър знак за нарастващото доверие на хората към ваксините, особено след скептицизма по време на пандемията от Covid-19.

credoweb.bg

На въпрос дали дигитализацията е намалила административната тежест, Галев посочи, че възприятията са различни. По-възрастните хора изпитват трудности с новите технологии, което ограничава достъпа им до предимствата на електронизацията. Въпреки това, той определи Националната здравна информационна система като значителен успех. Тази платформа позволява на пациентите да получават в реално време информация за всички прегледи и изследвания, като елиминира необходимостта от съхранение на хартиени документи. „Призовавам всички слушатели да изтеглят приложението и да се верифицират като пациенти“, апелира Галев, подчертавайки, че системата се развива и има потенциал да подобри профилактичните дейности.

Относно проблемите с лекарствата, Галев отбеляза, че те остават сериозно предизвикателство за сектора. Въпреки това, въвеждането на електронни рецепти за антибиотиците е значителна крачка напред.

Слушайте!

Снимки: credoweb.bg, Pixabay
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

История с мечки – или какво трябва да знаем, когато отидем с кошница в гората

Последното издание на популярното ловно-рибарско предаване "И рибар съм, и ловец съм" е посветено, както винаги, на теми, изключително интересни за природолюбителите.  Като например, големия традиционен за началото на април празник – Празника на гората! А вторият сюжет ни спира дъха, защото става дума за мечки! Нашите родни български мечки в..

публикувано на 07.04.25 в 16:45
Васил Велев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Мъдри мисли за наследствените демокрации в Азия

Журналистът и пътешественик Васил Велев споделя своите мисли за различните видове управления в Азия. Наследствени демокрации или наследствени монархии? Общото между Дюран Дюран, Баден-Баден и народнодемократичната република. За един султанат, бивша руска стриптийзьорка, един крал и военните режими. Икономика, богатства, коне и кучета, рак и водка...

публикувано на 07.04.25 в 14:04

Импулсът в мен: Бавен интернет

Забавянето на мрежата е проблем, с който се сблъсква всеки, независимо дали у дома, в офиса или някъде навън. Забавянето може да се дължи на различни причини – от претоварени рутери до проблеми с честотната лента.  Докато разглеждаме причините, ще предложим практически стъпки за отстраняването им. Бавният интернет професионално се нарича..

публикувано на 07.04.25 в 13:34

Монография за бъдещето на комуникациите в ерата на ИИ

Центърът за книгата и департамент "Медии и комуникация" представят днес монографията -"ПР и изкуствен интелект"- автори Десислава Бошнакова и Евелина Христова. Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в книжарницата на корпус I на Нов български университет. Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения Водещ ще..

обновено на 07.04.25 в 11:22

Започна записването за конкурса "Сайт на годината"

Започна записването за конкурса "Сайт на годината" , който се провежда за осми път. За фокуса на конкурса тази година, категориите и наградите, и тенденциите в развитието на българската уебсреда в "Нашият ден" говори Жюстин Томс от "Фондация за активно развитие на уеб". Конкурсът е насочен към собствениците и създателите на сайтове и..

публикувано на 07.04.25 в 10:46