Ето краткият мой послеслов:
Суетата не ме занимава.
Само живият
чувства любов.
Там, отвъд, е безсмъртната слава.
Свят от мрамор не сътворих.
Не блести във живота ми подвиг…
Само дето
превърнах на стих
всяка трепнала в мене обич..
– Откъс от стихотворението "Избор" на Георги КонстантиновТрадиционно в навечерието на своя рожден ден поетът се среща с приятели, съмишленици и почитатели в Столичната библиотека.
На 18 декември в Мраморното фоайе библиотеката големият български поет представи новата си стихосбирка "Несгъваем човек".
В представянето участва бардът Румен Спасов с песни по емблематични стихове на Георги Константинов.
В стихосбирката "Несгъваем човек" поетът остава верен на себе си – устремен към доброто, изпълнен с любов, ярък граждански поет.
По думите на Паруш Парушев "лирическият герой на Георги Константинов води уверено своя лиричен кораб винаги към нос Добра Надежда".
В интервю за "Артефир" от вечерта на представянето Георги Константинов казва: "Аз съм от тези поети, дето много ги четат. Някои казват, че не е добре, но аз съм щастлив от това."
Според поета жените четат повече поезия – изобщо женското присъствие се засилва в поезията.
Поетите, които подават ръка на Константинов са Георги Джагаров и Димитър Димов, споделя Константинов. Той разказва, че още като десетокласник еполучил покана от Димитър Димов да се включи в поетически курс, където се среща с други млади поети – бъдещи големи имена като Христо Фотев.
"Това създаде в мен усещането, че поезията е нещо много важно, затова посветих целия си живот на нея", казва поетът, издал над 40 стихосбирки.
След щедрата прегръдка на поетите, Константинов сам започва да подава ръка на млади таланти, докато работи в списанията "Родна реч" и "Пламък".
"Аз живея с поезията", заявява Константинов.
Поезия пише рано сутрин.
Целия репортаж и песента "Колхида" в изпълнение на барда Румен Спасов – чуйте в звуковия файл:
"Сякаш все повече ми се мълчи", казва Станислава Станоева в интервю на Антония Апостолова с нея. Вероятно желанието да не говори е част от нещата предизвикали написването на нейната нова седма стихосбирка "Хляб, любов и други ангели". В нея тя разговаря директно с читателя. Непринуденият тон и темите, свързани с вълненията на повечето хора, правят..
В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино" с няколко продукции – къде драматични, къде..
Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си? Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..
Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg