Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пулсът на българското общество в световен контекст

Станислав Додов: Трябва да изострим сетивата си за това до каква степен демокрацията работи по начина, по който е замислена

Снимка: The Orion Grid

За "моментната снимка" на обществото ни, като по-широка социална система, в "Нашият ден" разговаряме със социалния експерт Станислав Додов дни преди събитието "Станция за вслушване: България и светът в зората на 2025 година".

"Станция за вслушване" е ежегодно международно събитие с българско участие, осмислящо процесите и явленията от изминалата година в глобален мащаб. В началото на всяка година по данни, предоставени от участващите страни, се изготвя международен доклад.

По думите на Додов "Станция за вслушване" не претендира за представителност и обективност на направените изводи. Вместо това тя либерализира процеса на дискусия, като представя достатъчно информирано поле за спекулация какво се случва в обществото. Идеята е да бъдат очертани очакванията за обществените явления през предстоящата година на базата на случилото се през изминалата.

Додов отправя покана към слушателите, които проявяват интерес към събитието: "Не се изисква специален профил на участниците по професия или демографски показатели. Може да се включи всеки, който се разпознае в желанието да рефлектираме заедно какво преживяваме и да анализираме какво то ни говори за случващото се в обществото. Добре дошли са всички, като е необходима регистрация."

Събитието ще се проведе онлайн на 19 януари от 15 ч. до 18:30 ч. Желаещите могат да се запишат през сайта на организацията Orion Grid, където е публикуван и глобалният доклад от януари 2024 година.

Последният доклад разкрива тенденция за оттегляне в личното и в сигурното пространство на семейството и приятелския кръг, поради чувствителност, отчуждение и страх спрямо обществените процеси. Това явление усилва разцеплението в обществото, обяснява Додов.

Второто най-отразено в доклада преживяване е агресията, която, по думите на социалния експерт, също е следствие от отчуждението и страха.

Додов завършва разговора с думите: "Трябва да изострим сетивата си за това до каква степен демокрацията работи по начина, по който тя е замислена. Дали всички тези процеси на войни, социално-икономически неравенства, насилие не се дължат на това, че демокрацията е изправена пред огромно предизвикателство към нейната същност от гледна точка на тези системи на растеж и развитие, които сме избрали през последните десетилетия. На база на изминалата година има какво да помислим и дискутираме заедно."

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

10 години Българско пещерно дружество: Постижения и предизвикателства

В поредния епизод на рубриката "Разговорът" се срещаме с проф. д-р Алексей Стоев – астроном, спелеолог, преподавател и председател на Българското пещерно дружество. Темата на разговора е историята и проблемите на пещерното движение в България, опазването и паспортизацията на пещерите у нас, както и липсата на Закон за пещерите. Повод за този..

обновено на 31.03.25 в 11:56
Маттео Де Кринис, пастор Трайчо Стефанов, Ана-Мариа Кръстева,  Александър Йорданов и Белослава Ленчева

Екология на душата

"Екология на душата" е поредния междурелигиозен семинар за младите хора на България. Форумът събра близо 50 участници от 6 религиозни традиции от 13 населени места на България. Той е организиран от сдружение "Мостове" и Национален съвет на религиозните общности в България. Как младите хора, успяват да намерят път към различния, за диалога, за..

публикувано на 31.03.25 в 11:05

Уебинари за младежко участие: Подготовка за активни граждани

Цветелина Раденкова, представител на Младежко сдружение за мир и развитие на Балканите и Националния младежки форум, обсъди важността на младото поколение в процеса на вземане на решения на общинско и държавно ниво. Тя сподели своите виждания и за предстоящата Национална среща "Младежко участие", която ще се проведе през месец юни, както и..

обновено на 31.03.25 в 11:01

Занаяти, изкуство и традиции оживяват в седем български града

Десетото издание на Европейските дни на художествените занаяти в България започва днес, 31 март, и ще премине под мотото "Златната нишка". Идеята за тяхното провеждане принадлежи на Френския институт за умения и занаяти. От 2015 г. координатор на инициативата за България е Регионалното сдружение на общините "Централна Стара планина"...

обновено на 31.03.25 в 09:54

"Пролет в музея": Детска образователна програма в Регионалния исторически музей

Регионалният исторически музей – София организира образователна програма за деца "Пролет в музея" . Повече подробности научихме от редактора Ани Маринова и музейния педагог Ваня Лазарова от отдел "Образователни програми" . Слушайте! 

обновено на 31.03.25 в 08:59