Разказана от педиатъра-генетик проф. Даниела Авджиева-Тзавелла. Говорихме с нея не само за педиатрия и за здравословните проблеми, свързани с генетичните аномалии или с редките болести в ранната възраст, но и за симптомите, които родителите трябва да следят, за да реагират навреме. Още в началото специалистът разграничи редките от генетичните болести, за да добием, заедно със слушателите, реална представа за проблемите и за да бъдат по-ясни посланията ни.
"Това са тежки диагнози, трудно биват диагностицирани и ги лекуваме със специфична терапия, с така наречените лекарства-сираци. Скъпи молекули, които трябва да бъдат гарантирани от НЗОК, защото са финансово непосилни за повечето семейства" – подчерта проф. Авджиева.
Отговорностите на държавата и на обществото към детското здраве са огромни и грижите трябва да продължат и след навършване на пълнолетие – подчертахме в диалога със събеседничката ни. Стана ясно, че след 18 годишна възраст повечето засегнати не могат автономно да продължат своето лечение. Необходима им е помощ, финансиране и подкрепа!
Притежаването на двете специалности - педиатрия и генетика, дългите години опит и преподавателска практика зареждат с неизчерпаема сила и компетентност проф. Даниела Авджиева. Това придава особен щрих към нейните професионални и личностни качества. Освен всичко това, тя ръководи и специализирани изследователски центрове към болницата, в която работи, и обогатява своите познания с допълнителна информация и яснота при вземането на медицински решения на принципа "медицина на доказателствата".
В седмичното издание на програма "Христо Ботев" – "За здравето", заедно с проф. Авджиева отправихме послания към малките пациенти, засегнати от тези болести, и към техните семейства: "Има надежда, не сте сами в битката!" Преразказвам по смисъл нейните думи и ще добавя отговора на последния ми въпрос: това са тежки диагнози, някои от децата и родителите вероятно са на ръба на отчаянието, какво ви дава сили, мотивация? Последва кратък, смислен и оптимистичен отговор: "Просто обичам работата си, преглеждам и лекувам пълноценно и това ме зарежда", бе кратката финална реплика на проф. Даниела Авджиева-Тзавелла.
В обществото ни битува убеждението, че българите са известни като добри математици. То се подхранва от успехите на нашите момчета и момичета в различните олимпиади по дисциплините, свързани с математиката. По принцип математическите наклонности се проявяват още в началото на обучението, а често е и като влюбване от пръв поглед. При Валентин..
В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg