Разказана от педиатъра-генетик проф. Даниела Авджиева-Тзавелла. Говорихме с нея не само за педиатрия и за здравословните проблеми, свързани с генетичните аномалии или с редките болести в ранната възраст, но и за симптомите, които родителите трябва да следят, за да реагират навреме. Още в началото специалистът разграничи редките от генетичните болести, за да добием, заедно със слушателите, реална представа за проблемите и за да бъдат по-ясни посланията ни.
"Това са тежки диагнози, трудно биват диагностицирани и ги лекуваме със специфична терапия, с така наречените лекарства-сираци. Скъпи молекули, които трябва да бъдат гарантирани от НЗОК, защото са финансово непосилни за повечето семейства" – подчерта проф. Авджиева.
Отговорностите на държавата и на обществото към детското здраве са огромни и грижите трябва да продължат и след навършване на пълнолетие – подчертахме в диалога със събеседничката ни. Стана ясно, че след 18 годишна възраст повечето засегнати не могат автономно да продължат своето лечение. Необходима им е помощ, финансиране и подкрепа!
Притежаването на двете специалности - педиатрия и генетика, дългите години опит и преподавателска практика зареждат с неизчерпаема сила и компетентност проф. Даниела Авджиева. Това придава особен щрих към нейните професионални и личностни качества. Освен всичко това, тя ръководи и специализирани изследователски центрове към болницата, в която работи, и обогатява своите познания с допълнителна информация и яснота при вземането на медицински решения на принципа "медицина на доказателствата".
В седмичното издание на програма "Христо Ботев" – "За здравето", заедно с проф. Авджиева отправихме послания към малките пациенти, засегнати от тези болести, и към техните семейства: "Има надежда, не сте сами в битката!" Преразказвам по смисъл нейните думи и ще добавя отговора на последния ми въпрос: това са тежки диагнози, някои от децата и родителите вероятно са на ръба на отчаянието, какво ви дава сили, мотивация? Последва кратък, смислен и оптимистичен отговор: "Просто обичам работата си, преглеждам и лекувам пълноценно и това ме зарежда", бе кратката финална реплика на проф. Даниела Авджиева-Тзавелла.
Използвахме това словосъчетание с житейски и медицински привкус в диалога ни с проф. Цветалина Танкова – ендокринолог, преподавател, учен и изследовател на диабета. Поставихме акценти върху прословутото "коварство" на болестта, която протича без симптоми, без болка и няма изявена клинична картина. Коментирахме и последиците от захарната болест и..
Специално училище за ученици с нарушено зрение "Проф. д-р Иван Шишманов", гр. Варна, е открито през 1905 г. в София, като Държавен институт за слепи. Първият директор на ДИС е д-р п.н. Стойчо Донев, който е и родоначалник на българската специална педагогика за зрително затруднени. Д-р Донев е човекът, адаптирал Брайловата азбука на български..
Днешните абитуриенти са децата, на които се наложи още в 7. клас – в ключовия момент за кандидатстване в гимназия – да преминат към онлайн обучение. По-късно, когато вече влязоха в гимназия, отново останаха по домовете си, без възможност да се запознаят с новите си учители и съученици. Въпреки това се адаптираха, устояха. Дори до вчера не беше сигурно..
Повод за разговора с проф. Андрей Бояджиев, ръководител на Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет и проф. Искра Христова в предаването "За думите" са 41-вите Кирило-Методиевски четения на Катедрата и 45-ата годишнина от създаването ѝ. Създаването на Катедрата по кирилометодиевистика е първият опит да се съчетаят в едно..
Алтернативни ли са алтернативните методи на земеделие или са вече единствената устойчива възможност за човечеството да отглежда храната си, и какви, не на последно място, са причините за възникването им? Радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава аудиторията с историята, практиките и причините за възникването на движенията за..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
Сила, власт, война, опозиция, подигравки и сексуалност – всичко това се смесва във войнствената природа на човешкото състояние. Там, където се ражда и..
За трети път спектакълът "Елементарните частици" на Народния театър – интерпретация на режисьора Крис Шарков по едноименния роман на Мишел Уелбек – излиза..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg