Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на чужденците.
Например занаятът Отваряч на врати. Това е специална услуга, предлагана по аржентинските улици. Хващате такси. Идва кола и след това от нищото се втурва човек. Не се страхувайте от него. Той просто иска да ви отвори вратата, за да можете да седнете като крал. Естествено, не е безплатно. За такава услуга се предвижда дребна сума в песо. Не е задължително да плащате. Но много аржентинци все още дават бакшиш. При излизане от таксито отварячът на врата е на своя пост. Не, не мислете, че същият човек е търчал след колата и ви чака на мястото на пристигане. Просто представителите на тази професия са навсякъде.
В бани, в тоалетни, не само у дома, ами и на обществени места вратите не се затварят. В смисъл, че нямат райбер или ключ. Тоест винаги има възможност някой несъзнателно да връхлети, докато си вършите работата. Е, в кафенетата и ресторантите вратите на тоалетните обикновено са заключват. Но трябва да вземете ключ от сервитьора и после да го върнете го обратно.
Друга особеност на аржентинците е, че не свалят обувките си щом се приберат в дома си. Често пъти настилката в апартаментите е от плочки или камък. Следователно почистването им не е никак трудно. Но аржентинците също така не се преобличат, когато се връщат от работа или от разходка. Със официалните дрехи могат да се излегнат на дивана пред телевизора.
Те смятат за съвсем нормално да вечерят в 22 часа или дори в полунощ. Абсолютно всеки ден, не само през уикенда.
И никой не се тревожи, че късната вечеря трупа излишни килограми. Навикът повелява около 17.00 часа да пият чай мате със сладки. И чак в 22.00 стомахът им е готов да поеме истинска храна.
У нас съседите веднага ще възмутят, ако след 22-23 часа чуят силни звуци. В Аржентина никой не обръща внимание на това. Местните жители вярват, че ако човек иска да заспи, той така или иначе ще го направи и силният шум няма да му попречи.
Съседите без притеснения могат да надуят музиката в 2 и 3 сутринта. И на никого не би хрумнало да се оплаче.
Точността не е отличителна черта за аржентинците. Ако са насрочили среща за 11.00, не само може да закъснеят, но и да не се появят изобщо. В най-добрия случай 5 минути преди срещата ще обявят, че се отлага. Но обикновено дори не си правят труда.
Разхождачът на кучета в Аржентина е специална професия. Едно лице извежда любимците на различни собственици едновременно. Веднъж или няколко пъти на ден. Често сътрудничеството между разхождащия и стопаните на животинките продължава с години, гради се доверие и той получава ключове от дома, за да ги взима.
Всеки аржентинец поне веднъж в живота си е посещавал психолог. А някои ходят с години, още от училищната скамейка. Като нация са много емоционални, всяка дреболия може да ги извади от равновесие. Дори ако любимият му футболен отбор загуби, аржентинецът си уговаря среща с психолог.
Гаучосите се водят подрастващи до 35-ата си година. До тази възраст те се смятат почти за тийнейджъри. Продължават да живеят за сметка на родителите си и да търсят себе си. По същата причина браковете се сключват късно като преди това двойката се среща няколко години, за да е сигурна в чувствата си. Но и местните пенсионери живеят пълноценно. След оттеглянето си мнозина започват да учат чужди езици, да танцуват или да пеят.
Друга особеност е, че аржентинците пътуват доста, но предимно в собствената си държава. Най-много да посетят съседни държави като Уругвай, Чили и Парагвай. Но пък в родината им наистина има от какво да се възхищават. Например ледникът Перито Морено, който се намира в Национален парк Лос Гласиарес или водопадите Игуасу.
2025 година ще бъде една от най-топлите, откакто се води статистика, защото прагът на повишаване на температурата от 1,5 градуса по Целзий ще бъде преминат, съобщиха от британската метеорологична служба в края на 2024 година. Прогнозата на експертите за 2025 г. показва, че тя вероятно ще бъде една от трите най-топли в историята, като средната..
Има една известна метафора, която гласи, че не бива да започваш да копаеш кладенец, когато си вече жаден. В контекста на водните ресурси в България това твърдение придобива буквално значение. Макар страната ни да разполага с пресни водни запаси, климатичните промени и екстремното засушаване създават нови предизвикателства. По покана на посолството..
В предишни издания "За здравето" наричахме срещата ни по повод Деня на родилната помощ "Бабинден за …мъже". Този път сменихме заглавието, но не и същността. Защото поканихме за среща в ефира отново трима специалисти в областта на АГ и на "ин витро" процедурите. Започнахме разговора с обрисуването на ритуалите и една матриархална картина, "нарисувана" от..
Толкова сме свикнали с тях, че рядко ни правят впечатление, освен когато успеят да привлекат вниманието ни с нещо оригинално, понякога глупаво, дори скандално. Става дума за онези надписи, които ни посрещат още на вратата на кварталния магазин, сергията на пазара, пощата, селската кръчма. Какво вижда в тях специалистът филолог – доц. Даниела..
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на римски отбранителни съоръжения от I век след Христа, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" на БНР ръководителят на разкопките гл. ас. д-р Владислав Живков от Националния археологически..
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна..
В рубриката "Зелените новатори на България" ви запознаваме с Атанас Енев , съосновател на иновативната компания Biomyc, която разработва екологични..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg