Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започват проявите за отбелязването на 225 години от рождението на Колю Фичето

В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов

В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на 225 години от рождението на възрожденския майстор-строител Колю Фичето. Честването е организирано от Община Дряново и Исторически музей - Дряново, под патронажа на Министерството на културата. 

"Тази експозиция е първото събитие в богатата програма от инициативи, обединени под мотото "(Не)познатият Колю Фичето". С акварелите на арх. Моллов посетителите ще се докоснат до хармонията и красотата на творчеството на Уста Колю Фичето – мостове, църкви и други емблематични строежи, които разказват за величието и визионерството на този значим български строител. 

Изложбата представя 19 акварелни картини, с които арх. Моллов пресъздава архитектурните шедьоври на Майстора. 

Неговият подход надхвърля сухата архитектурна интерпретация, акварелите му улавят духа и лекотата на строежите на Колю Фичето, които, сякаш докосвайки небето, остават символи на естетика и устойчивост. Чрез използването на акварелната техника арх. Моллов създава емоционална връзка с творчеството на Фичето, което се усеща във всяка картина. 

Арх. Белин Моллов, с повече от 50 години професионален опит, е не само изявен архитект, но и талантлив художник. 

Роден в Русе през 1946 г., той има значим принос в градското планиране, регионалното развитие и международните проекти. Участвал е в множество изложби, включително ретроспективна експозиция с над 200 творби, посветена на 70-годишнината му. 

В настоящата изложба той отдава почит към Колю Фичето, вдъхновен от неговата уникална архитектура", разказва в ефира на предаването "Следобед за любопитните" директорът на Историческия музей в Дряново Иван Христов.

Цялото интервю на Ани Костова с Иван Христов – директор на Историческия музей в Дряново, от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – Исторически музей в Дряново

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Вайсилов, проф. Петков и проф. Александров

Трима изследователи от СУ с публикации в едно от най-престижните научни издания

В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в студиото бяха трима изтъкнати учени от Факултета по химия и фармация към Софийския университет "Св. Климент Охридски":  проф. д.х.н. Георги Вайсилов, проф. Петко Петков и проф. Християн Александров ...

обновено на 06.05.25 в 13:44

Учениците искат да учат, когато и учителите учат

След наскоро приключилото голямо годишно събитие "Добрите практики на фокус" на фондация "Заедно в час" в рубриката "Всичко за образованието" гостува Милена Димитрова, старши специалист "Управление на съдържанието". В годината, в която фондацията отбелязва 15-ия си рожден ден, "Добрите практики на фокус" събра повече от 500 участници – учители,..

публикувано на 06.05.25 в 10:01

Синя шапка = лъжа. Разбираме ли езика на тийнейджърите

OMG, NP, BFF, BTW… Ако имате у дома тийнейджър или работите с деца в тази възраст може и да знаете какво означават тези съкращения, но за останалите речта на младите е загадка, "езикът" на младите – в прекия и в преносния смисъл - е загадка. Дали го разбираме – едва ли твърде добре, дори да полагаме усилия. Как тогава да общуваме с тях, да им..

публикувано на 05.05.25 в 17:27
доц. Светослав Димов

Доц. Светослав Димов: Без генното инженерство няма да оцелеем

"Ние не си даваме сметка, че всички ферментирали храни са пробиотици и в миналото те са играели именно тази роля. В България на няколко места се произвеждат нетрадиционни сирена. Освен белтъците и захарите в млечните продукти, ние консумираме и голямо количество бактерии, които способстват за тяхното зреене и ферментация. Една немалка част от тези..

публикувано на 05.05.25 в 10:10

Мароканските влакове са редовни, евтини и удобни

В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но спомена, че от Рабат до Казабланка е отишла с влак. Сигурно и във вашето съзнание  изниква картина как по покривите на вагоните като в Азия се возят хора, а между два коловоза се предават торби,..

публикувано на 04.05.25 в 13:15