Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родителските войни и децата

Екатерина Христова, адв. Йорданка Бекирска, Цвета Николова и д-р Благородна Макева
Снимка: Николай Попов

Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните различия. Това доведе и до криза в семейството. Увеличиха се семейните конфликти, а с тях и броят на децата, застрашени както от физически, така и от психологически и емоционални травми. През последните месеци в страната ни Националната мрежа за децата (НМД) беше сезирана по много казуси, свързани с тежко ескалиращи родителски конфликти, в които децата са първите жертви. Освен свидетели на грозни сцени, те често се използват за посредници в комуникацията, въвличат се като отговорна страна за поведението на възрастния. Последиците за децата са емоционални и личностни проблеми при израстването им. Това стана повод третото издание на правно-дискусионния Форум на НМД LexTalks 2025 да бъде посветено на Родителските конфликти и правата на децата" – на тази тема бе посветено и последното издание на "Познати и непознати".

В разговора участваха д-р Благородна Макева – екс зам. директор на ГД "Национална полиция", международен консултант, гл. асистент и преподавател в Академията на МВР; адв. Йорданка Бекирска – експерт по семейно и международно право, президент на Комисията по семейно право в Европейската федерация на адвокатите, Страсбург; Екатерина Христова – експерт и медиатор в Центъра за обществена подкрепа на SOS Детски селища, България; Мария Чомарова – съосновател и директор на Фондация Анимус и адв. Георги Еленков – ръководител на Правната програма на НМД. Както всеки важен разговор и този започна със статистически данни.

Чуйте анализа им от д-р Благородна Макева, адв. Йорданка Бекирска и Екатерина Христова.

Как родителските войни рефлектират върху децата; какви са

психологическите аспекти на страданието на дете с воюващи родители; за породилото се чувството на вина у детето за създалата се ситуация – с това продължи разговорът ни, в който със своето становище се включи и директорката на фондация "Анимус" Мария Чомаров.

Що е то несъществуващото в правния мир споделено родителство; какви са необходимите законови промени в полза на децата и на хармоничното преодоляване на раздялата между родителите – с отговор на тези въпроси в разговора се включи и адв. Георги Еленков.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 проф. Йорданка Семкова

България произвежда дозиметрите за изследване на радиацията в Космоса

Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..

публикувано на 31.03.25 в 17:50

Единственото гробище за слонове в света е в Тайланд

Мечтая да пътувам толкова често, че служителите на летището да ме питат "Накъде този път". И с Александър Александров-Алекс е така. Той е певец, радио и телевизионен водещ и неуморим пътешественик. Музикалната му кариера започва благодарение на композитора Развигор Попов, който е автор на повечето му песни. Алекс има пет издадени албума,..

публикувано на 31.03.25 в 16:15
акад. Лъчезар Трайков

Повечето неврологични заболявания започват много преди първите симптоми

"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва информацията, която идва от околния свят чрез нашите сетива. Тя се обработва от мозъка и дотук е сходството с компютъра. Може да се спори за обема и бързината на обработването на тази информация, но..

публикувано на 30.03.25 в 10:15

Трикове за интересно пребиваване в твърде туристическите Египет, Мароко и Южна Африка

Като почитател на бавното живеене пътуващият писател Бойка Велинова предпочита да странства по света без да е обвързана с туристическа агенция и да е част от група. Тя и съпругът ѝ Стоян са обиколили 123 държави на шест континента предимно със самостоятелно организирани пътешествия. По телефона от Испания, където живее в последните години, Бойка..

публикувано на 28.03.25 в 17:45

Може ли чуждоезиковото обучение в училище да бъде ефективно

Въпроса обсъждаме в рубриката "Всичко за образованието" с Донка Дойчева-Попова, инициаторка на петиция "За ефективно чуждоезиково обучение в училище". Не е тайна, че обучението по чужд език, най-вече английски, не отговаря на възможностите на децата и очакванията на семействата. За впечатляващия брой учебни часове (най-малкото 574 от втори до..

публикувано на 27.03.25 в 17:40