Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ръководството за справяне със стреса на Робърт Саполски

Доц. Люцканов: "Много от нещата, които ни се вменява, че са лични провали, са свързани със средата, в която живеем

Доц. д-р Росен Люцканов
Снимка: НБУ

"Ръководство за справяне със стреса или защо зебрите нямат язва" е една от знаковите книги на Робърт Саполски, невролог и приматолог, професор по биология, неврология и неврохирургия в Станфордския университет.

Доц. Росен Люцканов представя книгата и основните идеи в работата на самия Саполски във "Време за наука".

"Книгата е ръководство за справяне със стреса, но и много повече от това. Те е едно влакче което ни отвежда през историята на науката, и през историята на литературата", казва доц. Люцканов. 

 По думите на философа не всеки вид стрес е опасен. Хроничният, психологически стрес е това, което ни убива бавно и като скрит злодей стои зад редица болести.

Книгата "Ръководство за справяне със стреса или защо зебрите нямат язва" е изпълнена с аналогии с животинското царство, защото в него могат да се открият полезни за хората сходства и разлики.

Доц. Люцканов посочва един от примерите – когато един плъх е подложен на стрес, гризането на клечка го успокоява. По аналогичен начин хората имат нужда да изкарат агресията върху обект от обикалящата ги среда – често пъти върху членовете на семейството си. Това обаче не подобрява ситуацията, допълва гостът.

Робърт Саполски дава добре премерени и практични препоръки за преодоляване на стреса, като книгата няма претенцията да реши всички проблеми на читателя, подчертава доц. Люцканов.

Едно от посланията на автора е, че човек се нуждае от социална подкрепа. Всеки социален примат – и бабуинът, и човекът – е подложен на опасност, когато е изключен от групата, пише Саполски.

Доц. Люцканов изтъква, че всеки човек преработва стреса различно и обръща внимание на положението "бий се или бягай", чието продължение е "грижи се и се сдружавай".

Реакцията, когато човек е изправен пред изпитания, е свързана с търсенето на опора сред околните.

"Много от нещата, които ни се вменява, че са лични провали, са свързани със средата, в която живеем. В едно общество, в което има неравенства, насилие, несигурност, идеята, че с устойчива психика може да се изплува над блатото, е крайно илюзорна и изключително вредна", коментира доц. Люцканов.

В "Ръководство за справяне със стреса или защо зебрите нямат язва" Сапослки посява семената на идеите, които развива в своите по-късни текстове. Една от тези идеи е, че свободната воля е илюзия.

Към момента доц. Люцканов работи върху превода на книгата с английско заглавие Determined – най-провокативния труд на Саполски. Това, по думите на госта, е книга, която няма да остави никой читател безразличен.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Когато тялото говори: сигналите на вагусния нерв

В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от повтарящите се принципи, който учените все по-често потвърждават, е т.нар. закон "Колкото повече, толкова повече" – особено що се отнася до човешкия мозък. Колкото по-дълбоко навлизаме в невронауките,..

обновено на 29.04.25 в 12:54
Григор Цанков - изпълнителен директор на

Еврика! Успешни българи: Надежда Маркова

Надежда Маркова е студентка в магистърската програма по квантова информатика на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с това е и носител на награда със стипендия на името на акад. Георги Наджаков за 2024 г., която Фондация Еврика връчва за постижения в овладяването на знания в областта на физиката.  Доскоро са я интересували..

публикувано на 28.04.25 в 17:00

Художничката Петя Илиева в най-луксозния и най-бедняшкия марокански хамам

Художничката Петя Илиева толкова много пътува по света и на толкова необичайни места я отвежда неутолимото ѝ любопитство, че мине не мине време и гостува в Покана за пътуване с някоя интересна история. Неотдавна тя представи платната си в Мароко, но не се е задоволила да стои само в галерията с нейните картини в типично български стил, ами се е..

публикувано на 27.04.25 в 10:35
Александра Миланова

Александра Миланова е първият български представител в Глобалната младежка академия

България за първи път има свой представител в Глобалната младежка академия ( Global Young Academy – GYA ). Това е гл. ас. д-р Александра Миланова от Института за балканистика с Център по тракология при БАН. Тя беше избрана сред стотици кандидати от цял свят заради своите високи академични постижения, международни изяви и обществена ангажираност...

публикувано на 26.04.25 в 09:25
Ивелина Пашова

Как се раждат положителните истории в училище

Въпреки че за тях се чува по-рядко, добри примери и щастливи истории в българските училища има много. За да се промени картината на средното ни образование обаче, тези примери би трябвало да се проучат внимателно и да се намери начин те да станат норма. Като че ли най-ярки са случаите в "проблемни" райони, общности и селища, където достъпът до..

публикувано на 25.04.25 в 12:45