В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев, директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП).
Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици: "Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем към нашата кауза. Курсовете се оказаха един от успешните подходи. Всеки, който иска да научи повече за птиците и да ги разпознава в природата, може да участва", казва Стоев и допълва, че курсът не е теоретичен, а се провежда насред природата с помощта на професионални орнитолози.
Стоев е носител на наградата "Уитли". Отличието, известно като "Зелен Оскар", му е присъдено за работата по опазването на царския орел в България. Гостът разказва за дейността по опазването на този любим и емблематичен за страната ни вид. Доброволци са охранявали гнездата на царските орли, а специалистите са информирали ловците и местните хора, за да се избегне стрелбата по птиците.
В България опазването на застрашените видове птици се развива успешно, изтъква Стоев. EVN, ЧЕЗ и Енерго – Про изпълняват проекти за опазване на видовете, поставяйки специални изолации за предотвратяване на смърт от токов удар, подчертава той.
Стоев запознава слушателите на предаването с образователните дейности, организирани от БДЗП.
Предстои поредното издание на олимпиада за ученици – състезание, повишаващо интереса на подрастващите към видовете птици. Първият кръг се провежда онлайн, а най-добрите участници се състезават на финала на живо, уточнява Стоев и добавя, че много от предишните отличници са се насочили към орнитологията, екологията и биологията.
В края на разговора гостът споделя някои от постиженията на БДЗП, като привличането на къдроглави пеликани не само край Сребърна, но и по дунавското крайбрежие и до Бургас.
Дружеството работи усилено за завръщането на египетския лешояд в България. Това е една от най-застрашените грабливи птици в света.
В българската природа вече се размножават и застрашени птици, отгледани по специална методика в зоопаркове.
Повече за дейността на БДЗП можете да намерите тук.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва информацията, която идва от околния свят чрез нашите сетива. Тя се обработва от мозъка и дотук е сходството с компютъра. Може да се спори за обема и бързината на обработването на тази информация, но..
Като почитател на бавното живеене пътуващият писател Бойка Велинова предпочита да странства по света без да е обвързана с туристическа агенция и да е част от група. Тя и съпругът ѝ Стоян са обиколили 123 държави на шест континента предимно със самостоятелно организирани пътешествия. По телефона от Испания, където живее в последните години, Бойка..
Въпроса обсъждаме в рубриката "Всичко за образованието" с Донка Дойчева-Попова, инициаторка на петиция "За ефективно чуждоезиково обучение в училище". Не е тайна, че обучението по чужд език, най-вече английски, не отговаря на възможностите на децата и очакванията на семействата. За впечатляващия брой учебни часове (най-малкото 574 от втори до..
Колкото и древни да са корените на вълшебната приказка, тя достига до нас предимно в писмения, "олитературения" си вид, т.е. чрез перото на известни и неизвестни, талантливи и не дотам даровити разказвачи. Дори когато говорим за "класическите" фолклорни приказки, те пак не са съвсем онези, които са си предавали хората от предписмените общества...
Гост в предаването "Другият до мен" беше Траян Траянов, изпълнителен директорна фондация "Заедно в час". Философията на Фондацията е, че всяко българско дете може и трябва да развие своя потенциал, независимо къде е родено и какви са финансовите възможности на родителите му. Според Траян Траянов хората са ключът. Вярно е, че България не..
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg