Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съвременно унгарско кино в Унгарския културен институт и 29-ия Международен фестивал "София филм фест"

Прожекции на най-добрите унгарски филми в София

На 26 февруари от 18.30 ч. Унгарският културен институт представя 20-о издание на Международния фестивал на късометражното кино в Будапеща – BuSho (Budapest Short).

Ще бъдат показани девет от най-добрите унгарски заглавия от миналогодишното издание на фестивала. Селекцията включва три анимационни, един експериментален и четири игрални филма, отличени с фестивалните награди.

Филмите ще бъдат представени от доц. Иван Иванов, преподавател в катедра "Световна култура", специалност "Филмова и телевизионна журналистика" в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов".

Кинопрограмата продължава с Панорама на филмите на един от най-успешните унгарски режисьори на своето поколение Саболч Хайду от 17 до 23 март в Унгарския културен институт. Известният режисьор ще получи Специалната награда на тазгодишния 29-ия София филм фест на 23 март в кино "Одеон".

Фестивалната програмата включва филмите на Хайду "Бели палми" (2006), "Библиотека "Паскал" (2010), "Мираж" (2014), "Живял съм и по-добре" (2016), "Градът на съкровищата" (2020) и "Денят на Калман" (2023).

По време на София филм фест през месец март ще бъде показан и най-новият му филм "Бдението на лешоядите".

"С най-новия си филм Хайду завършва трилогията, започната с "Живял съм и по-добре"(2016, "Кристален глобус" за най-добър филм в Карлови Вари) и продължила с "Денят на Калман" (2023) – истории, фокусирани върху семейни, приятелски и лични взаимоотношения на група хора, които добре познават и добрите, и лошите черти на характерите си.

В основата на новия филм "Бдението на лешоядите" на Хайду отново е пиеса, написана от него, а поводът за срещата на стари приятели е смъртта на един от тях. Скръбта и алкохолът са способни да провокират дълго пренебрегвани съперничества, ухажване и сериозни конфликти, които безусловно променят всичко в малката затворена общност – хората изглеждат по-слаби, по-уязвими и способни да наранят околните, хуморът, вложен в историята, е все по-горчив и по-черен.

Сценаристът и режисьорът Хайду отново успешно рисува чрез портретите на шестте си персонажа реалността, променена през годините – пресъздавайки неизбежните несъвършенства и компромиси, характерни за поколенията на днешните 40-ет и 50-ет годишни хора, израснали с кардиналните промени от края на ХХ век.", припомнят от екипа на София филм фест.

Снимки - Унгарски културен институт
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Фотокниги, номинирани за Dummy Award 2025, ще бъдат показани в изложба

На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните международни награди за непубликувани фотокниги, която се организира ежегодно от Музея на фотокнигата в Кьолн. PhotoBookMuseum е основан през 2014 г. в Кьолн като неправителствена организация, която..

публикувано на 02.04.25 в 16:33

Театралният фестивал Ex Machina се открива в Пловдив

Едно от основните автентични предназначения на Античен театър Пловдив – да бъде платформа за изява на антични театри, не се е реализирало от векове, след като през IV век част от иначе добре запазения и реставриран Античен театър е разрушен. Връщането на традицията е по инициатива на Античен театър "Огнян Радев " , който организира фестивала Ex..

публикувано на 02.04.25 в 14:29
Захари Захариев

Поетът, писател, философ и градинар Захари Захариев

Захари Захариев през погледа на неговите колеги и приятели Светослав Тодоров – журналист и редактор, и Иван Димитров – поет, писател и драматург. Захари Захариев (1989-2024) е роден в гр. Сливен и твърде рано напусна този свят. Завършил е философия в Софийския университет. Поезията му представлява неудържим поток от ярки метафори, една..

публикувано на 02.04.25 в 13:01
документалният филм

Дългогодишна любов в писма представя документалният филм "Писма до... и обратно"

Документалният филм "Писма до... и обратно" на режисьора и оператор Христо Димитров - Хиндо и продуцента Станимир Петров бе част от програмата на София филм фест.  Филмът разказва историята зад кореспонденцията между двойка влюбени, а след това и съпрузи от Бургас, която двамата поддържат в продължение на повече от 30 години между 1952 и..

публикувано на 02.04.25 в 11:55
Илюстративна снимка

Маратон на четенето 2025 започва с изненади

С изненади в Стаята на приказките започва "Маратонът на четенето 2025", в който Регионална библиотека "Христо Ботев" – Враца се включва за поредна година със серия от събития в дните от 2 до 23 април . Директорът на Регионалната библиотека във Враца, Силвия Павлова, разказва повече. Слушайте! 

обновено на 02.04.25 в 11:53