"Ако искаш да познаеш себе си, огледай се в очите на съседа си" казва древна източна поговорка. За да научим повече за себе си, от 20 години насам в "Познати и непознати" се оглеждаме в очите на съседите ни от различните малцинства в България – турци, арменци, евреи, роми, армъни, каракачани, руснаци... Вглеждаме се и в очите на съседите ни от т.нар. нови малцинства. Разказвали сме за историята на различните етнически общности, срещали сме ви с видни техни представители; разказвали сме лични истории, които са повдигали националното ни самочувствие и гордост. ... Разказвали сме истории за приятелства и взаимопомощ, за толерантност и разбирателство, но и не само...
Не винаги сме научавали добри неща за нас – българите, но пък те само са подчертавали добрите ни страните и това колко още трябва да работим върху себе си, за да расте безценното качество на народа ни – толерантността съм различния, качество, отразено още в Търновската конституция, която гарантираше еднакви граждански права на всички общности в България. И в това предаване се огледахме в очите на съседите. Този път в очите на евреите от Пазарджик...
След Освобождението Пазарджик се оформя като втория по значение след Пловдив в Източна Румелия. Тук живеят българи, турци, арменци, роми и евреи. Евреите в града пристигат с изселническата вълна от Испания в средата на 15 век. През 19 век тяхната общност е една от най-големите и компактни в града. Тук са построени две синагоги – малка и голяма, а също и училище. Членове на общността са сред най-видните и изтъкнати представители. Сред тях има учители, лекари, бижутери, търговци, банкери, занаятчии. След 1948 г., когато се основава държавата Израел, по-голяма част от пазарджишките евреи се изселва в прародината си. Днес в града живеят около десетина семейства. Как са живели в пъстрата смесица от различни етноси в града; какво знаят за историята на общността си, какво пазят в родовата си памет – за всичко това разговаряме Авраам Фархи – председател на регионалната организация на Шалом, и Ерна Мешулам – неин секретар. Срещаме се в дома на общността, разположен в една от запазилите се през годините две синагоги. Те са в центъра на града и до тях се стига лесно. Двете сгради оформят малък приказен калдъръмен двор, запазил духа от най-добрите възрожденски години на града... За усилията по съхраняване паметта и духа на еврейската общност, за живота ѝ вчера и днес – чуйте в звуковия файл.
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около езерото вече е квартал на Баку, столицата на Азербайджан. Нещо като нашата Бояна. Наоколо строят къщи състоятелни люде, които имат проблеми с щитовидната жлеза и трябва да дишат йодни пари. Така..
Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..
Има теми и дялове от науката за езика, които не са често предмет на разговор дори в предаването "За думите". Не за друго, а защото е много трудно да бъдат "преведени" на достъпен за нас, неспециалистите, език. Такава област безспорно е компютърната лингвистика, иначе казано, обработката на естествения език така, че да може да бъде анализиран и..
Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg